Коли хтось умисно завдає собі шкоди…

Збір коштів на потреби армії України
07.04.2022

Коли хтось умисно завдає собі шкоди…

Самопошкодження (ще використовують англіцизм – селфхарм) – це свідоме нанесення собі болю та шкоди, навмисне пошкодження свого тіла. Люди, які пережили насильство, зґвалтування, які не знають як справитись з важкими емоціями, можуть заподіювати собі шкоду. Робити свій внутрішній біль видимим.

У міжнародній класифікації хвороб до селфхарму відносять не лише порізи, опіки, биття себе, відмову від їжі та води, висмикування волосся та роздирання шкіри, але й навмисно завдані пошкодження в ДТП чи під час стрибків, надмірне вживання алкоголю, вживання наркотиків і медичних препаратів; також у цей список входять небезпечні сексуальні контакти.

Чому люди вчиняють селфхарм?

🔴Контроль над емоціями
Використовують фізичний біль як спосіб придушення або відволікання від своїх емоцій.

Інколи людина відчуває, що може заплакати “недоречно” – на роботі, чи на очах в інших. Таким чином вона знімає внутрішню напругу, аби бувши між людьми, не проявляти своїх емоцій.

🔴 Висловлення емоцій
Коли наші емоції стають занадто сильними та надто болючими, може здаватися, що внутрішня “каструля з супом” ось-ось закипить.

Заподіяння собі шкоди може бути способом полегшити цей біль, коли ви знімаєте кришку з каструлі з киплячим супом, ви не лише не даєте йому перелитись, ви й робите його видимим. Робите біль видимим.

🔴 Відчуття емоцій
Людина може бути в повному емоційному заціпенінню, біль – це швидкий спосіб довести собі, що ми все ще можемо відчувати та все ще живі.

🔴 Покарання
Почуття сорому чи провини іноді можуть змусити людину повірити, що вона заслуговує на біль.

🔴Контроль
Крім контролю над емоціями, самопошкодження може дати людині відчуття контролю над своїм життям ширше.

Після переживання зґвалтування чи іншого насильства потерпілі, зазвичай, випадають з-під контролю. Завдаючи собі шкоди, вони можуть відчути повернення контролю у своє життя, наприклад, вибираючи, як і коли завдати собі шкоди.

❗️Якою б не була причина самоушкодження – це механізм подолання важких почуттів або наслідків травми.

🙏Ми хочемо нагадати, що ми тут поруч, і готові вислухати вас, якщо ви страждаєте. Наші психологи чи психотерапевти зв’яжуться з вами, лише коротко опишіть ситуацію – tellme.com.ua. Це безкоштовно та анонімно.

❓Якщо ви дізналися, що хтось завдає собі умисно шкоди, що робити?

🟢Будьте спокійні, але поставтеся до цього серйозно. Це міф, що люди завдають собі шкоди заради «уваги». Насправді багато людей, які завдають собі шкоди, намагаються це приховати.

🟢Зрозумійте, що це метод подолання травми – і це не означає автоматично, що людина схильна до суїциду. Насправді для багатьох людей все навпаки. Вони хочуть жити, і це їхній спосіб впоратися з дуже важкими емоціями.

🟢Не змушуйте негайно зупинитися, не допомагаючи людині при цьому знайти інший спосіб впоратися з важкими емоціями. Ці емоції просто чарівним чином не зникнуть, тому що людина перестала займатися самопошкодженням.
Спробуйте переконати людину звернутись за психологічною допомогою.

🟢Залежно від ваших стосунків, скажіть, що ви любите її/його або піклуєтеся про неї/нього і готові підтримати.

🟢Допоможіть знайти безпечніші варіанти управління своїми емоціями (мистецтво чи арт-терапія, написання щоденника чи креативне письмо), порадьте спеціаліста до якого можна звернутись за консультацією.

переглядів: 424

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *