Що робити, якщо ви втрапили у ДТП: поради експерта

Збір коштів на потреби армії України
12.12.2020

Що робити, якщо ви втрапили у ДТП: поради експерта

Постраждалі в ДТП так і залишаються сам на сам зі своїми проблемами без будь-якої вагомої підтримки з боку держави. До речі, і сучасний кримінальний процес побудований так, що винуватець ДТП перебуває у вигіднішому становищі, якщо порівняти з потерпілим, пояснює у своєму матеріалі для mind.ua адвокат Олександр Кудрявцев.

ДТП бувають двох видів: з жертвами і без жертв. Якщо вони відбуваються без жертв, то в такому разі складають адміністративний протокол, і настає адміністративна відповідальність (ст. 124 КУпАП). Якщо є жертви, то відкривається кримінальне провадження і, відповідно, маємо справу з кримінальною відповідальністю (ст. 286 ККУ).

«Кримінальні» ДТП зі свого боку діляться на ті, що зі смертельними наслідками, і ті, що без летальних результатів. Рекомендації в будь-якому із цих випадків є однаковими.

Рекомендація 1. Відеореєстратор

Обов’язково мати в авто відеореєстратор! Якщо запис збережеться та інформація з нього буде правильно вилучена, вона надасть неоціненну допомогу. Це «вбивчий» доказ, який стане ключовим і в підсумку не дозволить винуватцеві ДТП уникнути відповідальності.

Рекомендація 2. Фіксація слідів

Найважливіша дія у справі! В адміністративній справі (без жертв) сліди фіксуються на схемі ДТП. У кримінальній справі (де з жертвами) сліди фіксуються в протоколі огляду місця події, плюс – схема ДТП. Це роблять поліцейські: патрульний або слідчий, залежно від категорії справи. Але практика показує, що й самому потерпілому варто фотографувати або знімати на відео сліди ДТП.

У сучасних умовах це робити необхідно, тому як досвід поліцейського у справах про ДТП може бути незначним, і сильно пощастить, якщо в цей день чергуватиме досвідчений слідчий. Тому, якщо потерпілий не сильно пошкодився або, можливо, є пасажири, які не дуже постраждали, потрібно зібрати волю в кулак, вгамувати тремтіння в пальцях і самостійно зафіксувати сліди ДТП. Зібрана інформація в розслідуванні стане на вагу золота!

Рекомендація 3. Свідки

На місці ДТП завжди є небайдужі водії. Хтось із них щось бачив, щось знає або має свою думку. Можливо, чийсь реєстратор зафіксував момент ДТП. Потрібно взяти в цих людей контактні дані, принаймні ПІБ і номер телефону. Звісно, бувають такі ДТП, де потерпілому не до свідків.

Але потрібно зробити це, перемагаючи біль, так би мовити останнім зусиллям волі. Тому що пройде час, і біль вщухне, рани загояться, а важливий для справи свідок буде втрачений безповоротно. І звичайно ж, треба дізнатися ПІБ винуватця ДТП. Це дозволить у подальшому відслідковувати хід справи.

Рекомендація 4. Адвокат

Людина, яка постраждала в ДТП, отримує процесуальний статус потерпілого. Цей статус дає право найняти адвоката. Бажано це зробити. Адвокат як мінімум допоможе долучити фото з місця ДТП, зроблені потерпілим самостійно, та відео з реєстратора до матеріалів справи. Ці докази не будуть втрачені.

Саме адвокат проаналізує справу й підсилить її при необхідності. Саме адвокат складе цивільний позов про відшкодування збитку і представить інтереси потерпілого в суді. І нарешті, саме адвокат проведе перемовини з винуватцем ДТП, якщо той захоче відшкодувати збитки добровільно.

Порада 5. Експерт

Обов’язково потрібно заручитися підтримкою експерта-автотехніка. Експерт-автотехнік – це фахівець, який за матеріалами справи з технічної точки зору визначить, хто винен у ДТП і які пункти ПДД порушені. Також він зможе скласти альтернативний висновок. Тому як треба визнати, що висновки державних експертів, тобто ті, що виготовляються на замовлення слідчих органів, мають низьку якість.

Ці висновки потім у суді легко «розбивають» захисники обвинуваченого. Тому потерпілому треба підсилюватися альтернативною експертною думкою і активно використовувати експерта, зокрема, і в судових засіданнях.

Звичайно, краще ніколи не потрапляти в ДТП. Якщо все ж це сталося, помилкою буде нехтувати важливими рекомендаціями. На мою думку, вони допоможуть потерпілим домогтися справедливості.

, , , переглядів: 673

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *