Чи небезпечний зв’язок 5G, який запустять в Україні

Збір коштів на потреби армії України
13.12.2020

Чи небезпечний зв’язок 5G, який запустять в Україні

Cьогодні світ на порозі повсюдного впровадження технології зв’язку «п’ятого покоління» – 5G. Нова технологія дозволить зробити мобільний інтернет швидшим та зробити можливими, наприклад, хірургічні операції на відстані.

5G вже доступний у понад 30 країнах світу. У багатьох інших активно готуються до запуску: вивільнюють і розподіляють частоти для нового виду зв’язку, розширюють покриття.

Україна теж готується розгорнути свою мережу 5G. У Мінцифри кажуть, що реалістичний термін запуску технології – 2022 рік. Проте на цьому шляху держава може стикнутися із загрозами кібербезпеці та екології, а також із необґрунтованим страхом суспільства через нібито шкоду 5G для здоров’я. Радіо Свобода аналізує ризики.

Запровадження технологій зв’язку 5G вже породило кілька теорій змов щодо шкідливого впливу на здоров’я. Спочатку говорили про те, що 5G може викликати рак, а на початку пандемії COVID-19 стали говорити про те, що нова технологія поширює коронавірус.

Олії у вогонь підлили такі відомі особистості, як, наприклад, голівудський актор Вуді Гаррельсон. У своєму інстаграмі він поширив два дописи про те, що поширення 5G нібито сприяє швидшому поширенню коронавірусу. Зараз обидва дописи вже видалені.

В Україні теж вистачає інфлюенсерів, які поширюють фейки про 5G на вельми велику аудиторію. Наприклад, найпопулярніша українська інстаграм-блогерка Софія Стужук має понад п’ять мільйонів підписників, і вона теж переконує свою авдиторію у шкоді 5G.

Поширення таких чуток вилилось у цілком реальний спротив суспільства: на початку липня електронна петиція до президента з вимогою заборонити технологію набрала необхідні 25 тисяч підписів. Володимир Зеленський був змушений реагувати – президент запевнив, що наукових підтверджень фейкам немає.

Зеленський також доручив провести роз’яснювальну роботу про вплив мобільних технологій 4G та 5G на здоров’я людей. Для цього національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ), навіть створила окремий розділ на своєму сайті.


Про безпечність зв’язку нового покоління заявляли і у Мінцифри. «Немає жодних доказів того, що 5G шкідливий, як і будь-які попередні покоління технології. Вони безпечні за умов раціонального використання», – казав раніше заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку цифрової інфраструктури Олександр Шелест. Він також зазначає, що норми безпеки щодо мобільного зв’язку в десятки разів суворіші за світові.

Фейки про нібито шкоду 5G давно спростували. Зокрема, у 2014 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) зазначила, що негативного впливу на здоров’я від використання мобільних телефонів не було встановлено.

Ті ж дослідження, які нібито доводять, що радіація від мобільних телефонів може викликати рак, розкритикували за порушення методології. Тому зараз не існує наукових доказів шкоди 5G, а отже поширення технології в Україні не має непокоїти саме з точки зору впливу на здоров’я.

, , , переглядів: 685

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *