Хто така Грета Тунберг та чому про неї говорить увесь світ

28.09.2019

16-річна активістка зі Швеції Грета Тунберг, яка виступила з емоційною промовою на саміті ООН у Нью-Йорку, отримала популярність у мережі через боротьбу зі змінами клімату. Усе почалось в серпні 2018-го, коли школярка протестувала під будівлею шведського парламенту у Стокгольмі. Дівчинка сиділа під стінами парламенту з плакатом “Шкільний страйк за клімат”, пише gazeta.ua.

“Я роблю це, тому що ви, дорослі, паскудите моє майбутнє”, – такий напис мали листівки, які роздавала Грета.

Тунберг планувала протестувати до парламентських виборів у Швеції, тобто до вересня 2018-го. Дівчинка намагалась домогтися від майбутніх парламентарів і уряду країни зниження викидів вуглекислого газу. Після виборів Грета протестувала лише по п’ятницях.

Страйк активістки привернув увагу соцмереж та світової преси. Після цього школярі та студенти по всій планеті почали проводити п’ятничні протести (Fridays for Future). Наприкінці 2018-го акції пройшли у 270 містах світу, повідомило видання The Guardian. Юна шведка кілька разів зустрічалася з генсеком ООН Антоніу Гуттеррешем, обговорювала свої ідеї з Бараком Обамою, виступала на форумі в Давосі і перед представниками Європарламенту в Страсбурзі, опинилася на обкладинці журналу Time.

Промова дівчинки на саміті ООН стала знаковою. Подорож з Європи до Америки також привернула увагу. Тунберг відмовилась подорожувати літаками через великий “вуглецевий слід” (сукупність викидів парникових газів, вироблених індустрією прямо або побічно). Тому Грета відправилась до США з батьками та яхтменами на судні, яке оснастили сонячними батареями.

Ця ідея викликала чимало критики і звинувачень у популізмі, оскільки частина команди яхти все ж вилетіла в США літаком – щоб пізніше доправити судно назад до Європи, поки Тунберг перебуватиме в США. Також дівчинка відмовилась від занять у школі та взяла академічну відпустку на рік.

“Все це неправильно. Я не мала б бути тут. Мені варто було б повернутися до школи по той бік океану. Проте всі ви прийшли до нас, молодих людей, за надією. Та як ви смієте”, – відповіла на всю критику Тунберг на початку промови на саміті ООН.

Реакція на виступи Тунберг кардинально різнились

“Ніщо з цього не має значення, тому що рух кліматичної істерії не пов’язаний із наукою. Якщо б ішлося про науку, її очолювали б науковці, а не політики та психічно хвора шведська дитина, яку експлуатують її батьки та міжнародні ліві”, – прокоментував ведучий Wire Daily Майкл Ноулз.

“Світ знайшов свого героя, і звуть його Грета Тунберг”, – відреагувала американський політик Баффі Уікс, представниця демократів в Асамблеї штату Каліфорнія.

“Дуже щаслива молода дівчина, яка з нетерпінням чекає яскравого і прекрасного майбутнього. Так приємно це бачити”, – говорилось у публікації президента США Дональда Трампа.

, , переглядів: 1 076

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *