Дослідники з Лейпцігського університету в Німеччині визначили типи фізичних вправ, які уповільнюють процеси біологічного старіння. Команда вчених вивчила довжину тіломер і тіломеразу в учасників, які займалися одним з трьох видів вправ на протязі всього дослідження: вправи на витривалість і опору та інтенсивне тренування, повідомляє European Heart Journal.
Одним з ключових факторів клітинного здоров’я вважають тіломери, “захисні ковпачки”, які захищають кінчики генетичного матеріалу в наших клітинах. Коли тіломери зменшуються, генетичний матеріал починає погіршуватися і шле сигнал про те, що клітина старіє і скоро помре. Тіломераза допомагає підтримувати довжину тіломер, але, оскільки ми старіємо, стає набагато менш активною.
У рамках цієї наукової роботи, дослідники набрали 266 молодих здорових учасників, які вели малорухливий спосіб життя.
Дослідники випадковим чином розподілили добровольців на чотири групи:
1. Проходили тренування на витривалість, в тому числі біг;
2. Проходили сеанс інтенсивних вправ;
3. Виконували вправи на опору;
4. Продовжували жити в звичному режимі.
Експеримент тривав близько півроку. Кожен з учасників трьох груп відвідував заняття по сорок п’ять хвилин три рази на тиждень. Лише 124 учасника до кінця виконали поставлені їм завдання. Слід зазначити, що дослідники зібрали зразки крові добровольців на початку дослідження, а потім через тиждень після заключного тренування.
Вивчивши довжину тіломер і активність “ковпачків” в білих кров’яних клітинах, вчені встановили, що вправи на витривалість і інтенсивні тренування приносять найбільшу вигоду для довголіття. Зокрема, активність тіломерази збільшилася в два-три рази у людей, які займалися в першій та другій групах, а довжина тіломер значно збільшилася.