Що означає 8 березня?

Збір коштів на потреби армії України
05.03.2020

Що означає 8 березня?

“Свято весни, краси та жіночності” – не більше ніж стереотип, який живе в головах більшості українців. 8 березня — це не про тюльпани і “слабку” стать, а про силу і відвагу і ми пояснимо чому.

Хто така Клара Цеткін?

Формально тим, що у нас є Міжнародний жіночий день, ми зобов’язані комуністці Кларі Цеткін. Але почалося все задовго до неї: перші марші жінок, які виступали за рівні з чоловіками умови праці, трапилися ще в середині 19 століття і прокотилися від Лондона до Нью-Йорка. Брали участь в них як працівниці фабрик і заводів, так, і, наприклад, повії, про що люблять згадувати противники Міжнародного жіночого дня. Ключовою передумовою сучасного свята став мітинг, який трапився в 1908 році в Нью-Йорку: це був марш соціал-демократок, які вийшли на вулицю, щоб здобути виборче право, а також скорочення робочого дня – з 16-ти годинного до 10-ти, і рівні з чоловіками умови праці. Вже через рік в Штатах з’явився свій національний міжнародний жіночий день.

Про те, що такий день повинен відзначатися по всьому світу, через рік, на зустрічі соціал-демократів в Копенгагені заговорила Клара Цеткін. Хто вона така? Все просто: німкеня, одна із засновниць комуністичної партії Німеччини, активна жінка і талановитий піарник, яка перетворила власні політичні амбіції в міжнародне свято. Цеткін отримала чудову освіту в приватному коледжі в Лейпцигу, жила в Парижі, була журналісткою і вміла переконувати. Вона вважала, що міжнародний жіночий день потрібен для того, щоб жінки по всьому світу виходили на вулицю, збиралися разом і говорили про те, що їх турбує. Цікаво, що сьогодні, через більш ніж сто років, найпрогресивніші організації і країни повертаються саме до цього змісту 8 березня.

Ідея Клари Цеткін швидко здобула свої плоди. Уже в 1911 році Міжнародний жіночий день відзначали в багатьох країнах Європи, а в 1917 жінки отримали виборче право в Австралії, Новій Зеландії, Данії та Норвегії.

Що думає про 8 березня ООН?

За сто років свято серйозно “потрясло”. Саме з маршу жінок в імперській Росії почалася лютнева революція, але пізніше цей важливий день непомітно перетворився на “свято краси і любові”. Правильне значення в 1975 році цього дня надав ООН: вони запропонували всім країнам вибрати будь-який день в році і зробити його Днем боротьби за права жінок. Ним стало 8 березня. Більш того, кожен рік ООН вибирають тему, якій присвячено 8 березня – зазвичай це саме те питання, яке зараз вимагає особливо пильної уваги. Так, у 2002 році головним питанням була доля афганських жінок, а в 2017 році – «Жінки в мінливому світі праці”.

Тема 2020 року звучить так: «Я — покоління рівноправності: реалізація прав жінок». З огляду на те, як стрімко розвиваються технології і інновації, тема актуальна: ООН хоче привернути увагу до інноваційних способів досягнення гендерної рівності, особливо в таких сферах, як системи соціального захисту і доступ до державних послуг.

, переглядів: 619

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *