Співзалежні стосунки. Чи справді вони токсичні?

Збір коштів на потреби армії України
20.07.2022

Співзалежні стосунки. Чи справді вони токсичні?

📚В психологічній літературі є відома теорія про співзалежні стосунки. Співзалежністю називають «патологічний» стан з глибоким проникненням і сильною емоційною, соціальною або навіть фізичною залежністю від іншої людини.

📖Книга “Звільнення від співзалежності” Б. Уайнхолд, Дж. Уайнхолд стала широко цитованою. Співзалежність, від якої пропонується звільнитися, часто вживається по відношенню до рідних і близьких алкоголіків, наркоманів та інших людей з якими-небудь залежностями, але далеко не обмежується ними. Співзалежна людина намагається контролювати дії іншого і таким чином регулювати свій стан. Відомі ролі співзалежних людей – це переслідувач, рятівник і жертва.

📰Пару днів тому в New York Times вийшла стаття психологів, де цю теорію називають токсичною. “Людська психіка і тіло сконструйовані так, щоб покладатися на соціальні контакти для зменшення стресу. Ми стаємо дисфункціональними без близьких теплих стосунків. Практично кожен з нас є співзалежним.”

💬Автори пишуть, що теорія про те, що сама людина творець свого щастя – утопічна. І розділяють addiction як компульсивну поведінку, що завдає шкоди і залежність. Намагання наблизитись і допомагати — природна і не потрібно патологізувати турботливі стосунки. Людині не обов‘язково наодинці досягати дна для того, щоб змінитись, бо дно для багатьох — це смерть.

🫂Я пам’ятаю своє здивування, коли на парах з сексології викладачка нам розповідала про абсурдність ідеї про незалежість людини. Ми не створені і не можемо бути незалежними. І залежність – може бути не тягарем, а вибором.

💞Є опція сприймати залежність як тюрму, а є варіант вибрати для себе таку взаємозалежність, яка приносить радість, любов, користь і буде приємною. І не корити себе за усвідомлену потребу бути залежним, що по факту є лише виявленням того, що завжди було притаманне кожному з нас як людським істотам.

Психотерапевтка Анастасія Свердел

переглядів: 335

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *