Цікаві факти з життя Ейнштейна – учений може дивувати навіть зараз

Збір коштів на потреби армії України
13.05.2020

Цікаві факти з життя Ейнштейна – учений може дивувати навіть зараз

Більшість людей сходяться в тому, що Альберт Ейнштейн був одним з найвидатніших вчених, які коли-небудь жили на Землі. Але як буває з усіма відомими людьми, деякі факти з їхньої біографії згодом спотворюються або забуваються, інформує Ukr.Media. Копаючись в житті Ейнштейна, ми виявили цікаві факти, які доводять, що великий учений може дивувати навіть зараз.

Його авторство загальної теорії відносності оскаржувалось

Відкриття теорії відносності було оточене серйозними, але маловідомими звинуваченнями Ейнштейна в плагіаті, Девіда Гільберта і його прихильників. Все почалося з того, що Гільберт заявив про те, що першим прийшов до загальної теорії відносності й що його роботу скопіював Ейнштейн без належних посилань. Ейнштейн спростував звинувачення, заявивши, що саме Гільберт скопіював декілька більш ранніх робіт Ейнштейна.

Судячи з усього, доказам, спочатку представлених Гільбертом, не вистачало важливого кроку, без якого вони були неправильними. До того часу, коли роботу Гільберта опублікували, він вже виправив помилку. І протиставив свою роботу ейнштейнівській, яка була опублікована набагато раніше.

Він відмінно навчався в середній школі

Ейнштейн був відмінним учнем середньої школи. Більш того, він був настільки хороший в математиці, що вивчав математичний аналіз у віці 12 років, на три роки раніше звичайного. У віці 15 років Ейнштейн написав просунуте есе, яке стало основою для його подальшої роботи в теорії відносності.

Міф про те, що Ейнштейн жахливо вчився в школі, народився через відмінності в системах маркування між німецькими та швейцарськими школами. Коли Ейнштейн змінив німецьку школу на школу в кантоні Ааргау у Швейцарії, система класифікації — від 1 до 6 — була перевернутою. Оцінка 6, позначала нижчий бал, стала вищою, а одиниця, позначала вищу оцінку, стала нижчим балом.

Втім, Ейнштейн завалив вступні іспити в коледж. Перш ніж потрапити в Ааргау, звідки й пішов міф про погане навчання, він намагався вступити до Федеральної політехнічної школи у Швейцарії. І хоча іспити з математики та фізики він здав чудово, по деяких ненаукових предметах, особливо з французької мови, він набрав мало балів.

Його винаходи

Протягом життя, Ейнштейну приписувались деякі винаходи, включаючи холодильник Ейнштейна, який він винайшов разом зі своїм другом і колегою фізиком Лео Сциллардом. На відміну від звичайних холодильників, холодильник Ейнштейна не використовував електрику. Він охолоджував їжу в процесі абсорбції, що використовує зміни тиску між газами й рідинами для зниження температури в харчовій камері.

Ейнштейн захотів придумати свій холодильник після того, як почув про загибель німецької родини, що отруїлася токсичними газами зі звичайного холодильника. В 1800-х роках механічні компресори в холодильниках могли мати дефектні пломби, через які витікали отруйні гази, двоокис сірки й хлористий метил.

Ейнштейн також винайшов насос і блузку. Блуза мала два набори кнопок, пришиті паралельно одна до одної. Один набір кнопок підійшов би худій людині, а інший підійшов би людині важче.

Він пошкодував про свою причетність до атомної бомби

Ейнштейн ніколи не брав участь у Манхеттенському проєкті, урядової програми США, в рамках якої були створені перші ядерні бомби під час Другої світової війни. Навіть якби він захотів брати участь, йому відмовили з міркувань безпеки. Науковцям, які брали участь у проєкті, також заборонялося з ним зустрічатися.

Єдиним внеском Ейнштейна стало підписання листа з проханням до президента Рузвельта про розробку атомної бомби. Разом з фізиком Лео Сциллардом Ейнштейн написав листа після того, як дізнався, що німецькі вчені розщепили атом урану.

Хоча Ейнштейн і знав про надзвичайно руйнівну силу атомної бомби, він вплутався у першу чергу тому, що боявся, що німці першими зроблять бомбу. Але згодом він пошкодував про те, що написав і підписав лист. Почувши, що США скинули першу атомну бомбу на Хіросіму, він відповів: «Горе мені». Пізніше Ейнштейн зізнався, що не підписав би лист, якби знав, що німці ніколи не зроблять бомбу.

Ейнштейн був завзятим курцем

 

Найбільше на світі Ейнштейн любив свою скрипку і трубку. Бувши завзятим курцем, одного разу він сказав, що вважає куріння необхідним для спокою і «об’єктивного судження» в людях. Коли його лікар прописав йому позбавлення від шкідливої звички, Ейнштейн засунув до рота люльку й закурив. Іноді він також піднімав недопалки на вулицях, щоб розкурити у своїй трубці.

Ейнштейн отримав довічне членство в Монреальському клубі курців трубок. Одного разу він впав за борт під час поїздки на човні, але зумів врятувати заповітну трубку від води. Крім безлічі рукописів і листів, трубка залишається однією з небагатьох особистих речей Ейнштейна, які у нас є.

Він любив жінок

Коли Ейнштейн не працював на E = mc^2, не курив, не писав листи й не проєктував блузку, він розважав себе жінками. Його листи показують, як сильно він любив жінок, або, за словами самого Ейнштейна, як сильно жінки любили його.

Визнавши, що не може залишатися з однією жінкою, Ейнштейн був відвертий з Ельзою про свої позашлюбні зв’язки. Він часто писав їй в листах про те, що навколо нього збирається безліч жінок, що він сам характеризував як небажану увагу. Бувши у шлюбі, він змінив щонайменше шість подружок.

Найбільша помилка Ейнштейна

Ейнштейн міг бути блискучим ученим, але він був далеко не ідеальним. Насправді він зробив щонайменше сім помилок в різних доказах E = mc^2. Однак у 1917 році він визнав свій «найбільший промах». Він додав космологічну постійну — представлену грецькою буквою лямбда — в рівняння загальної теорії відносності. Лямбда представляла силу, що протидіє тяжінню гравітації. Ейнштейн додав лямбду, оскільки більшість вчених вважали, що Всесвіт був стабільний в той час.

Пізніше Ейнштейн прибрав постійну, коли виявив, що його попередні рівняння були коректні й Всесвіт насправді розширюється. Але у 2010 році вчені з’ясували, що рівняння з лямбдою цілком можуть виявитися вірними. Лямбда може пояснювати «темну енергію», теоретичну силу, яка протистоїть гравітації й змушує Всесвіт розширюватися з прискореним темпом.

, , переглядів: 1 320

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *