Вивчивши фрагмент рівненського бурштину, вчені з Росії та України описали новий вид жуків-сховоїдів часів еоцену, геологічного періоду, який закінчився 39 млн років тому. Знахідка дозволила відновити ранні етапи еволюції роду комах Telmatophilus — знайдений жук, мабуть, є найдавнішим його представником.
Рівненський бурштин фахівці називають південним аналогом балтійського бурштину і датують епохою пізнього еоцену (близько 40 млн років тому). Дослідження рівненських зразків почалися відносно недавно, проте вже дозволили описати кілька нових видів комах: жуків, сетчатокрилих (Neuroptera) і верблюдок (Raphidioptera), пише НВ.
Співробітник Зоологічного музею МГУ Георгій Любарський та представник українського Інституту зоології імені Шмальгаузена Євген Перковський вивчили фрагмент рівненського бурштину, знайдений в заплаві річки Веселуха. У ньому був невеликий жук. Зразок виявився дуже якісним і досить прозорим, щоб в деталях розглянути анатомічні особливості комахи.
Вчені визначили, що жук відноситься до сімейства сховоїдів (Cryptophagidae). Зовні він виявився дуже схожим на сучасних жуків Telmatophilus typhae. Однак деякі ознаки, включаючи відносно довгі вусики і будова лапок, дозволили віднести знахідку до нового виду цього ж роду. Вид отримав наукову назву Telmatophilus sidorchukae.
За словами Любарського, жук з рівненського бурштину — перший викопний представник роду Telmatophilus. До цього були відомі тільки види, що живуть зараз.
Знахідка дозволила реконструювати еволюційну історію роду Telmatophilus. На відміну від інших представників сімейства, ці жуки харчуються не цвіллю і грибами, а пилком рогозу (Typha) і їжачоголівника (Sparganium).
На думку авторів, жуки з роду Telmatophilus виникли в пізньому еоцені, коли на тлі глобального похолодання клімату на півночі Євразії з’явилися численні озера, де поширилися рогіз, їжачоголівник і інші напівзанурені болотні рослини.