IT-спеціалісти проводили багато досліджень, так виявили наступний цікавий момент. Виявляється, що люди, в яких є певний рівень інтелектуальної скромності, здатні розрізняти хибні новини. Також в них рідше виникає довіра до фейків. Але що ж таке інтелектуальна скромність та чому виникає довіра до фейків, розберемося трохи нижче.
Інтелектуальна скромність vs фейки
Відомі вчені, Марк Майер та Марк Альфано, які займаються питанням соціальної епістемології, визнають поняття інтелектуальної скромності як готовність до визнання власних когнітивних обмежень та упереджень. Тобто, більш простими словами, це готовність людини до визнання власної неправоти. Саме через це такі люди є більш зацікавленими у знаходженні істини. Їх менш за все цікавить власна правота у такі моменти. Саме завдяки такій рисі характеру їм простіше відрізнити хибні/фейкові новини від достовірних. Це також може зіграти їм на руку, навіть якщо вони вирішили спробувати свою удачу в азартних іграх в Ельслотс казино.
Також варто зазначити, що минулорічне дослідження цих же вчених виявило сильну кореляцію між “епістемічним пороком” та вірою у хибні новини. Епістемічний порок іншими словами є відсутністю інтелектуальної скромності. Вчені точно впевнені у наступному – немає жодного прямого зв`язку між інтелектом та інтелектуальною скромністю. Цей взаємозв`язок, точніше його відсутність не може виправити навіть наявність слабкої кореляції між інтелектом, рівнем освіти, досягненнями у тесті на когнітивну рефлексію, вірою у хибну інформацію.
Важливою інтелектуальна скромність є не тільки для припинення розповсюдження дезінформації. Також ключову функцію вона виконує при пошуку складної роботи, легшому відношенні до невдач, робить людей менш прив’язаними до політичної сфери.
Як захистити себе від інтернет-фейків
Спочатку фейкові новини вважалися новим феноменом, пов’язаним зі світовою павутиною. Все почалося зі спеціальних ботів, що підмінювали активність реальних людей. Сьогодні ж для більшого поширення фейкових даних використовують цілі канали та окремі соціальні мережі.
Щоб захистити себе та своїх рідних від інтернет-фейків треба перш за все навчитися розрізняти чи перед вами справжня людина, чи бот. Виявити цю різницю легше, ніж ви можете собі уявити. Якщо це профіль у соціальній мережі, то вам просто треба перевірити наступні пункти:
- стрічку;
- кількість друзів;
- якість інформації.
Також варто завжди дивитися на джерело інформації. Навіть якщо данні було надано вашим справжнім другом, треба впевнитися у тому, що він є компетентним саме у цьому питанні. Також варто кілька разів подумати перед тим, як робити репост того чи іншого матеріалу самостійно. Це пов’язано із тим, що після такої дії, відповідальність за достовірність інформації переходить до вас. Зрозуміло, що у майбутньому кількість ботів та об’єму дезінформації тільки зростатиме. Саме тому слід навчитися не довіряти усьому що чуєш.