«17 березня кожний є ірландцем»: сьогодні у світі відзначають День святого Патрика

Збір коштів на потреби армії України
17.03.2017

«17 березня кожний є ірландцем»: сьогодні у світі відзначають День святого Патрика

День Святого Патрика (ірл. Lá ’le Pádraig або Lá Fhéile Pádraig) – культурне та релігійне ірландське національне свято, яке щороку відзначають 17 березня, в день смерті небесного покровителя Ірландії Святого Патрика (близько 385–461 н. е.).

День Святого Патрика був проголошений християнським святом на початку XVII століття і шанується католицькою церквою, окремими протестантськими церквами (англіканською, лютеранською, і особливо церквою Ірландії), а також окремими громадами православної церкви. Цей день символізує прийняття християнства в Ірландії, а також є святом культурної спадщини Ірландії в цілому.

Читайте також: 16 березня – цей день в історії: визначні події, люди, відкриття

Урочистості в день святого Патрика зазвичай включають паради і фестивалі, виконання танців кейлі і одягання зеленого одягу та прикрашання його трилисником. Християни в цей день також відвідують церковні служби[. У цей день пом`якшуються обмеження на пісну їжу і вживання алкоголю.

День Святого Патрика є державним святом в Ірландії, Північній Ірландії, на острові Монтсеррат і в канадській провінції Ньюфаундленд і Лабрадор. Свято також широко відзначається ірландською діаспорою по всьому світу, особливо у Великобританії, Канаді, США, Аргентині, Австралії та Новій Зеландії.

Традиції святкування і символи свята

Як це часто буває, первинні традиції святкування Дня Святого Патрика далекі від осучаснених і скомерціалізованих. День Святого Патрика припадає на Великий Піст, але ірландці цього дня споживали м`ясо, адже вважалось, що святий Патрик перетворює все м`ясо, приготоване для частування, на рибу.

Читайте також: Волинський священник прокоментував скандальний допис Сергія Притули про церкву

Після святкового обіду ірландці ходили в гості (а не до пабів, як заведено тепер). Цього дня було прийнято розважатися у найрізноманітніший спосіб – розповідати і слухати побрехеньки, жарти і страшні оповідки (зазвичай, із щасливим закінченням), пити віскі й танцювати народні танці.

Глобалізація і вдала «PR-розкрутка» зробили з суто ірландського свята міжнародне. Навіть побутує вислів «17 березня кожний є ірландцем» (англ. Everyone`s Irish on March 17th). Однак поза межами Британських островів «напоєм дня» є, зазвичай, не віскі, а ірландське пиво, оскільки воно значно дешевше.

Символікою свята є все ірландське: напої, одяг (якщо не національний ірландський одяг, то хоча б зелений колір вбрання), музика, пісні і танці.
Особливим і офіційним символом Дня Святого Патрика є трилисник конюшини (ірл. seamróg, від ірл. seamair «конюшина»; англ. shamrock, «шемрок»), який, за легендою, Святий Патрик особисто вибрав як знак уособлення віри і Трійці.

Читайте також: День закоханих: історія свята, як і де його святкують, що дарують

За традицією ірландці цього дня до одягу причіплювали трилисник, кидали його в останню склянку, а випивши усе віскі, викидали трилисник через ліве плече – це називалося «втопити трилисник». На одязі ж вуглиною (або пізніше обпаленим сірником) малювали хреста.

Іншими суто ірландськими символами свята, які превалюють в декорі, є скажімо, зображення самого́ святого, фігурки казкових чоловічків лепреконів з їхніми невід`ємними глечиками скарбів, національна символіка (наприклад, прапор Ірландії) тощо.

За матеріалами Вікіпедії.

, , , , переглядів: 931

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *