Георгій Косміаді – легенда рівненської культури

Збір коштів на потреби армії України
24.03.2016

 24 березня  відзначають річницю народження Георгія Косміаді – відомого художника та педагога. Георгій прожив у Рівному 24 роки, внісши вагомий вклад у тодішнє культурне життя.

Георгій Косміаді народився 24 березня 1886 року у місті Нальчик (Північний Кавказ). У його жилах тече російська та грецька кров.

Освіту Георгій здобув художню: школа при вчительському університеті у Тбілісі, а згодом архітектурний факультет у Баку. У 1905 році Косміаді переїжджає в Москву. Тут він спілкується з художньою елітою, знаходить своє справжнє кохання та отримує  значну посаду – його назначили відповідальним за архітектурний догляд Кремля.   

На Рівненщину Георгія Косміаді “закинуло” за часів Першої світової війни. Його архітектурний талант не лишився непомітним, і вище керівництво зробило його командиром санітарно-будівельного загону. 

Після закінчення війни Георгій додому так і не повернувся – він оселився у Рівному, а згодом до нього переїхала і дружина Фріда-Бриггіда Герман. Фріда і була тим самим справжнім коханням, яке він зустрів у Москві. Тут у них народилося двоє дітей: Юрій та Надія.

У культурно-освітньому житті тогочасного Рівного Георгій був незамінною фігурою. Художник, педагог, новатор і людина, яка виросла у елітному середовищі, він не міг сидіти на місці нічого не роблячи. Георгій викладав малювання,  креслення та каліграфію аж у п`яти рівненських гімназіях. До того ж  брав активну участь у громадському житті міста, займався  культуроню і благодійницькою діяльністю.

У 1918 році він організував два благодійних вечори, а виручені кошти направив на розвиток бібліоткеи ім. Короленка. Не був художник байдужим і до театру – у  1928 році він,не маючи режисерської освіти, сам поставив виставу “Борис Годунов” на один з творів Олександра Пушкіна. Більше того- зіграв у цій виставі аж три ролі та сам зробив всі декорації. Вистава пройшла у палаці князів Любомирських і викликала справжній фурор та натхнення у жителів міста.Такі вистави, як і творчі вечори,були не одноразовим дійством. У домі сімї Косміаді часто збирались творчі діти, яких він навчав та розповідав цікаві історії зі свого життя.

У 1936 році педагогічний талант Георгія дав про себе знати у повну силу. За його сприянням у Варшавській художній академії організовується виставка художніх робіт учнів рівненських гімназій. Серез представлених картин журі вибрало 67 найкращих і відправило їх на першу Міжнарожну виставку дитячого малюнка в Парижі.

У Рівному Георгій прожив 23 роки. У  1939 року з поділом держави змінилася влада. Члени НКВС не могли не зацікавитись колишній військовим царської імперії. Це стало причиною того, що у 1940-му році Георгій Косміаді з сім`єю був вимушений емігрувати до німецького міста Гамбург. Там він працював художником-оформлювачем, а згодом став вільним художником. 

У Німеччині Георгій Косміаді презентував близько 40-ка художніх вистаков, які отримали схвальні відгуки.

Помер Георгій Косміаді у травні 1967 року, доживши до 81-річного віку.

 

 ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Тараканівський форт: від в`язниці до Голівуду

Нобелівський лауреат Волині

Афродизіак – приманка для протилежної статті

, , , , , , , переглядів: 1 800

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *