Жорж Шарпак – Нобелівський лауреат родом з Рівненщини

Збір коштів на потреби армії України
30.03.2016

Жорж Шарпак – Нобелівський лауреат родом з Рівненщини

фото: wek.com .ua

Жорж Шарпак – ім`я, яким рівняни не називалі ні вулиць, ні пам`яток. Однак історія цього чоловіка варта уваги і захоплення.

Жорж Шарпак(Георгій Харпак) – французький фізик, родом з Рівненщини. Відомий тим, що у 1992 році здобув Нобелівську премію у галузі фізики, яку йому присвоїли за розвиток нових детекторів елементарних часток.

Георгій Харпак народився у місті Дубровиця (на той час Домбровиця ) у 1924 році. За національністю Георгій був євреєм. Сім`я Харпака жила порівняно заможно: займалась виробництвом пива та морозива,батько працював бухгалтером у лісничому господарстві. Мешкали вони  у двоповерховому особняку. У Георгія був брат Анре, який згодом став французьким актором та режичсером

На Рівненщині майбутній фізик прожив недовго. На початку 30-их років сім`я виїхала у Польщу. Згодом вимушена перебратись до Палестини, а вже звідти до Франції, де нарешті “осіли” у Парижі і віддали дітей до школи. Так Георгій став учнем ліцею святої Луїзи.

Під час Другої світової війни Георгій став учасником так званого Руху Опору, який боровся проти окупації Франції фашистською Німеччиною. Власне за це Жорж і поплатився – у 1944 році він став полоненим одного з найперших і найжорстокіших концтаборів Дахау. Проте там зміг вижити завдяки тому, що знав декілька мов і став корисним.

Після звільнення з Дахау Георгій Харпак отримав громадянсьво Франції і став Жоржем Шарпаком, адже саме так на французький манер читається його ім`я. Відтоді Жорж зайнявся своєю освітою: закінчив Гірничу школу Парижа, а згодом Коледж де Франс – один з найпрестижнішиз вищих навчальних закладів Франції. У тому ж таки Коледж де Франс у 1954 році Жорож здобув  ступінь доктора наук у галузі фізики.

З 1959 року починає активно працювати в Європейському центрі ядерних досліджень, що згодом зробило з нього фізика світового рівня.

Помер Жорж Шарпак 2010-го року у Парижі.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Найстаріше місто Рівненщини

Нобелівський лауреат Волині

Посмішка на мільйон без допомоги стоматологів

Що американський журналіст писав про Рівне?

Дубно- криваве поке бою

, , , , , , , , , , , , переглядів: 1 452

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *