Клеванський замок – як символ вірності і туритична принада Рівненщини

Збір коштів на потреби армії України
05.05.2020

Клеванський замок – як символ вірності і туритична принада Рівненщини

За свою більш ніж піввікову історію Клеванському замку довелося відіграти купу найрізноманітніших ролей: від могутньої твердині до лікувально-трудового профілакторію для алкоголіків. Щоправда, нинішній його стан скоріше викликає почуття жалю і співчуття, ніж належне захоплення.

Замок на річці Стубла у Клевані Рівненської області відомий ще з ХV ст. Наприкінці століття волинський князь Федір Чарторийський, родина якого розпоряджалася місцевими територіями 400 років, розпочав реконструкцію і добудову фортеці. Останні роботи завершилися більш ніж через 60 років у 1561.

Через рів до замку вів арковий міст, оздоблений фресками (їх фрагменти збереглися до початку попереднього століття). До комплексу замку входило 2 кам’яні п’ятикутні башти, їх стіни (майже 4 метри завтовшки) височіють і досі, та 1 дерев’яна, яка, на жаль, не збереглася. Основною функцією веж була оглядова, адже вони виходили на дорогу до фортеці зі сторони річки та до центрального в’їзду. Крім того, у західній башті розмістили бастіон, а у східній – зброярню. Для оборони території замок обладнали 30 гарматами. Мешканці села розповідають ще про мережу підземель, що вели від Клеванського до Олецького замку, а згодом і до Благовіщенського костелу. Кажуть, що саме завдяки підкріпленням, які надходили через ці ходи, замку вдалося протримати тижневу оборону і перемогти татарські війська у 1640 році. Загалом, у XVI-XVII ст. фортеці часто доводилося відбивати ординські навали, але, знаходячись далеко від Речі Посполитої, вона поступово втратила свою захисну роль.

Ще на початку XVII ст. Чарторийський покинув Клеванський замок перетворивши його на лікарню. З 1632 року протягом майже 150 років тут діяв єзуїтський колегіум. На початку ХІХ ст інший князь із роду Чарторийських вирішив перебудувати фортецю і заснувати польську гімназію. Вона діяла до 30-х років, поки не була зачинена, через участь гімназистів у польських виступах. Наступні кілька років тут на короткий період відкривались ще кілька навчальних закладів, а потім на 50 років місце зайняло духовне училище. З розгортанням Першої світової війни, яка, до речі, нанесла значних пошкоджень будівлі фортеці, тут обладнали ветеринарний евакуаційний пункт.

Протягом ХХ ст. у Клеванському замку у різні роки був притулок для безхатченків, школа, інтернат для сиріт, бази НКВС, німецькі каральні органи, ПТУ, а останнім став лікувально-трудовий профілакторій для алкоголіків. Його закрили у 1988 році і з того часу будівля пустує. Був період, коли у замку хотіли зробити готель, але це так і не реалізували.

Зараз закинутій фортеці доводиться задовольнятися лише увагою нечисленних мандрівників, які іноді навідуються сюди дорогою до славнозвісного Тунелю Закоханих. Хоча Клеванський замок і сам є об’єктом любовних легенд. Так, за однією із них, у його стінах Чарторийський наказав замурувати пару закоханих, після того, як дівчина заперечила проти першої ночі з князем. Тому для багатьох коханців це місце вважається своєрідним символом вірності.

Фото – Сергій Лучковський

, , , , переглядів: 832

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *