У Москві 14 березня помер відомий радянський і російський письменник Валентин Распутін. Він не дожив один день до свого 78-річчя.
Не одне покоління рівненських школярів, вивчаючи пронизливі твори Валентина Распутіна, замислювалися про нерозривний зв`язок таких понять, як «екологія природи» та «екологія душі». Твори Майстра не втрачають актуальності й сьогодні. А виставу за його п`єсою, що йде на сцені Рівненського облмуздрамтеатру, неможливо не дивитися без сліз…
Валентин Распутін був представником популярного у 1970-х роках літературного напряму “сільської прози”, до якого належали також Віктор Астаф`єв, Василь Шукшин, Федір Абрамов, Володимир Солоухін, Борис Можаєв, Віль Ліпатов, Віктор Лихоносов, Володимир Чивіліхін.
Творчий розквіт Распутіна припав на 1967-1985 роки. Найбільш відомі його твори – «Живи і пам’ятай», «Прощання з Матерою», «Гроші для Марії», «Останній строк», «Уроки французької», «Живи і пам`ятай». Остання книга письменника «Дочка Івана, мати Івана» була видана у 2004 році.
За п’єсою Валентина Распутіна «Останній строк» на Малій сцені Рівненського обласного музично-драматичного театру було створено однойменну виставу про всіма покинуту й забуту стару матір, яка зібралася помирати й до неї нарешті з`їхалися її діти зі своїми родинами…
Адаптував п`єсу для рівненського театру, замінивши сибірську говірку на поліську, рівненський письменник Віктор Мазаний. Режисер-постановник – народний артист України Володимир Петрів.
Режисура україномовної версії знаменитого твору Валентина Распутіна влітку 2013 року була визнана кращою на Х Міжнародному московському фестивалі “Славянский венец”, а виконавиця головної ролі Старуні Ніна Ніколаєва (Годунок) отримала спеціальний диплом. А восени 2014 року на фестивалі «Біла вежа 2014» у м.Брест (Білорусь), вистава мала шалений успіх серед глядачів і була нагороджена у двох номінаціях – «Краща вистава малих форм» та «Краща жіноча роль» (Ніна Ніколаєва (Годунок) за роль Старуні).
СТАТТІ ДО ТЕМИ:
Підготувала Галина ЦУКАНОВА, OGO.ua