Рівненщина туристична: дивовижна історія Новомалинського палацу (+ФОТО)

Збір коштів на потреби армії України
23.12.2016

Рівненщина туристична: дивовижна історія Новомалинського палацу (+ФОТО)

Село Новомалин розташоване у південній частині історичної Волині. Сьогодні це Острозький район Рівненської області. Кожного, хто туди прибуде, воно вразить цікавими руїнами, які височіють над річкою Збитенкою і ховають у збережених мурах довгу історію роду Малинських і скульптора Томаша Оскара Сосновського.

Новомалинський маєток, перебудований із давнього замку, вважався однією з найгарніших магнатських резиденцій на Волині. З трьох сторін його оточували води ставка, а з четвертої був кам’яний міст, збудований замість старого підйомного. На початку ХІХ століття він складався з різних частин: барокового палацу, перебудованих у неоготичному стилі галерей і веж. Особливо виділялася романтична каплиця – особлива родзинка новомалинського «гнізда».

Палац у Новомалині на акварелі Наполеона Орди, 1860-1870-ті роки

Читайте також: Для тих, хто ще не був: фотопрогулянка Острозьким замком

До маєтку вела неоготична, багато декорована мурована брама, що стояла на фундаментах однієї з замкових веж. Сам комплекс перебудованого замку складався з кількох корпусів та веж. Відразу за мостом ліворуч стояв бароковий корпус, який зберігав свій первісний вигляд з XVII століття. Цей корпус мав 2 виступи і бік двору маєтку, великий фронтон на задньому фасаді (його добре показав Наполеон Орда), усі фасади оперізували пілястри.

Інтер’єр палацу містив різноманітні живописні полотна, мармурові скульптури, ліпнину, вишуканий посуд. Після вході в приміщення відвідувач потрапляв до великої зали, по обидва боки якої знаходилося по 10 кімнат. Печі, які опалювали приміщення, були покриті кахелем, помальованим голубою глазуррю з ідилічними сюжетами. Другий поверх мав суворий вигляд і містив багато мисливських трофеїв.

Читайте також: Рівне на старих фотографіях: загадки Театральної площі (14 ФОТО)

Зображення з часопису Kłosy: czasopismo ilustrowane, tygodniowe, poświęcone literaturze, nauce i sztuce, 1887

На першому поверсі розташовувалася велика з розписаними олійними фарбами стінами бальна зала розміром 14х16 метрів, звана також портретною. Тут висіли портрети представників кількох шляхетських родів. У правому крилі були дві квадратні зали – Зелена і Гобеленова. Їхні стелі були покриті фресками XVII століття. Зелена зала була покрита квітковим орнаментом і містила великий камін із чорного мармуру. А в Гобеленовій, яку ще звали Блакитною, був гобелен розміром 3х4 метри з зображенням птахів у польоті. По кутах висіли медальйони з зображенням різних пір року. Весь палац містив меблі античного стилю.

Реконструкція вигляду після переудов ХІХ століття. Каплиця – у нижній частині зображення. Показано, що вона збудована на фундаменті давньої замкової веж

Уся ця екзальтована красу була непорушною до Першої світової війни. На жаль, це нерідкісна ситуація. Багато палаців Волині були пограбовані і понищені в часи цієї війни. Інші не пережили війни наступної.

Читайте також: Рівненщина туристична: Тунель кохання в обіймах зими (ФОТО)

Комплекс дуже сильно постраждав в Першу світову. Навіть віконні рами і двері було винесено. Намагаючись врятувати хоча б найцінніші речі, власники палацу вивезли з Новомалина 15 возів добра – архів, бібліотеку, художню збірку, понад 20 скульптур Томаша Сосновського, порцеляну тощо.

Вхід до палацу. 3D-реконструкція Миколи Лінника

У роки Другої світової палац знову постраждав. В палаці у війну був схрон німецького загону, який атакували партизани. Під час осіннього штурму 1943 року, який тривав весь день, палац загорівся. Частина нацистів змогла втекти, а от замок повністю згорів. В 1943 році від удару блискавки згорів дах каплиці.

Палац до Першої світової. Зображення з книги Романа Афтаназі Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej

Палац до Першої світової. Зображення з книги Романа Афтаназі Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej

Сьогодні Новомалинський палац перебуває у стані невідновних руїн, як і більшість волинських палаців, які репрезентують втрачену елітарну культуру краю. Збереглося геть небагато від колишньої величі і краси. Найкраще вціліла каплиця, основні обриси якої сьогодні насправді надихають.

Фото з galleryua.com

Читайте також: Рівне на старих фотографіях: міський вокзал та дитяча залізниця (10 ФОТО)

Каплиця Сосновського поміж замкових руїн. Фото з Вікіпедії

За матеріалами www.hroniky.com.

, , , , переглядів: 1 179

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *