Масляна – народне свято, яке символізує проводи зими і зустріч весни. Одне з найтрадиційніших свят України. Припадає на остатній тиждень перед початком Великоднього посту.
Загалом кожен день Масляної щось означає. Але можна виділити основні, найяскравіші дні Масляної.
Перша з них – це «Зустріч у понеділок». За стародавніми обрядами у цей день неодруженим хлопцям та дівчатам до ніг прив’язували колодки – брусок дерева або поліно, як жартівливий знак покарання за те, що до цього часу не продовжили свій рід. На сьогоднішній час традиція майже не зберіглась.
«Широкий четвер» – день, з якого починається так звана «Широка Масляна». У цей день прийнято в прямому значені відгуляти на повн6 їсти, пити, веселитись, жартувати. Рахується. Що від цього вдомі буде багатство, врожай та здорова худоба.
«Прощальна неділя». Цей день є остатнім перед початком 40-денного посту. Прощальна- від слова «прощатись», а від слова «прощати». У цей день родичі, знайомі, сусіди та друзі просять один в одного пробачення за всі скоєні неприємності. Вважається, що слід входити у піст з чистою душею і саме таке призначення цього обряду.
Важлива також середа, яку в деяких регіонах також називають «Ласунка». У цей день теща повинна запросити зятя до себе в гості та смачно його нагодувати. У п’ятницю ж навпаки – теща іде в гості до зятя.
Однією з найулюбленіших страв Масляної є млинці, які символізують сонце. З ними пов’язано багато вірувань. За одним з них , скільки господарі напечуть і з’їдять млинців за цей тиждень, стільки й щасливих днів буде у сім’ї в цьому році.
Читайте також:
Легенди Соколиних гір: Княжа дочка