Томаш-Оскар Сосновський – скульптор без пам`ятника на Рівненщині

Збір коштів на потреби армії України
12.10.2015

Томаш-Оскар Сосновський – скульптор без пам`ятника на Рівненщині

Його скульптури прикрашають монастирі та музеї України, Польщі, Італії, Палестини. Але на батьківщині, на Волині, ім`я відомого майстра, який народився понад 200 років тому, і досі забуте…

Він залишив на Волині палац, повний коштовностей, декілька сіл із понад чотирма тисячами підданих і вирушив у європейські країни спочатку студіювати, а згодом творити високе мистецтво скульптури. Томаш-Оскар Сосновський узгодив своє творче покликання з життєвим світоглядом: “Суспільство зміниться лише тоді, коли людина навернеться до Бога” — і назавжди увійшов в історію світового мистецтва. Його релігійні й світські скульптури прикрашають монастирі та музеї України, Польщі, Італії, Палестини. Але на батьківщині, на Волині, ім`я відомого майстра, який народився понад 200 років тому, і досі під порохом забуття, пише ZN.UA.

Старовинний замок у селі Новомалині на час народження майбутнього митця належав шляхтичеві Яну Кануту Малиновському. Одна з його дочок — Касильда вийшла заміж за ротмістра, хоч і відставного, зате далекого родича польського коронного гетьмана Сосновського — Станіслава Сосновського. Від їхнього шлюбу народився Томаш-Оскар, який був третім сином у сім`ї.

 

 

Біографи досі сперечаються, коли ж народився майбутній скульптор. Рік його народження відмірюють то від вступу до ліцею, то від призову до війська. В одному випадку виходить 1810-й, в іншому — 1813 р. Але нещодавно київський історик Ігор Тесленко віднайшов у Державному архіві Волинської області дату хрещення Томаша-Оскара в Острозькому костелі — 21 грудня 1812 р. А в римо-католицькому обряді хрещення відбувалося приблизно через десять днів після народження. Отож хлопчик з`явився на світ 11-го або 12 грудня.

Юнак закінчив один з найкращих навчальних закладів Волині — Кременецький ліцей і разом з братами вступив до війська. 1833 р. їде до Варшави і вступає на скульптурне відділення Академії мистецтв. 

Скульптуру Томаш-Оскар вивчає у відомого майстра Павла Малінського, а рисунок і малярство — у Ксаверія Яна Канєвського. Мистецьку освіту Сосновський продовжив у Художній академії Берліна, де був учнем знаменитого скульптора періоду класицизму Крістіана Рауха. А закінчив художні студії 1836 р. в Академії мистецтв святого Луки в Римі. Тут його вчителем і другом став представник неокласичної течії П`єтро Тенерані. Ця наука залишить найглибший слід у творчості Томаша-Оскара — майже всі його роботи зрілого періоду будуть виконані в стилі неокласицизму.

1846 р. Сосновський остаточно оселяється в Римі, де його обирають професором по класу скульптури згаданої академії…

У ранній творчості митець удосконалювався в техніці обробки мармуру і скопіював низку античних статуй, зокрема Сократа, Александра Македонського, Ареса, Сплячої Аріадни, Аполлона Бельведерського, Брута Капітолійського та інших, які нині зберігаються в Рівненському та Острозькому краєзнавчих музеях. Але в цей період Сосновський створив і цілком самобутні роботи — як-от “Юстиція” і “Вікторія”.

Визнання митцеві принесуть саме скульптури на біблійну тематику. Вражає барельєф “Мадонна з немовлям” з каплиці Сосновських у Новомалинському замку (Острозький музей). У заглибленій арковій ніші — Богоматір і маленький Ісус. Помітна деталь — крапля води, яку скульптур вводить до багатьох своїх композицій. 

 

 

Кандидат мистецтвознавства доцент Національного університету “Острозька академія” Ярослава Бондарчук так характеризує стильові особливості творчості скульптора: “Томаш-Оскар Сосновський творив у стилі неокласицизму, який поєднував у собі античний ідеал зовнішньої краси людини з християнським класицизмом — ідеалом зовнішнього та внутрішнього духовного світу людини”.

 

 

У зрілій творчості Сосновського релігійна тематика була провідною, але не єдиною. Він створив величні пам`ятники королеві й королю “Ядвіга і Ягайло”, релігійному діячеві Петру Скарзі, поетові Адаму Міцкевичу, засновникові Кременецького ліцею Тадеушу Чацькому (всі — у Кракові і Варшаві), Миколі Копернику (Рим). Сосновський активно працював і в жанрі камерного портрета. Здобутки на цій ниві — погруддя архітектора XVI ст. Антонія да Сангалло, братів Едварда та Олександра Єловицьких, актриси Елеонори Дузе, художників Франческо Подесті та П`єтро Гальярді, архітектора Сальваторе Б`янкі та інших.

1868 р. скульптор отримав звання дійсного члена Академії мистецтв святого Луки в Римі. Через п`ять років Томаша-Оскара Сосновського обирають ад`юнктом керівника цього закладу. А 1878-го він стає регентом, тобто ректором Академії і обіймає цю посаду шість років, до кінця життя, оточений любов`ю й повагою колег.

Визначний скульптор був почесним членом 24 академій мистецтв у різних країнах світу. І водночас — максимально скромний у побуті й щедрий у стосунках із людьми. “Добрий поляк” з Волині допомагав молодим художникам, зарученим убогим дівчатам, даруючи їм весільні сукні, гроші, влаштовуючи для них частування. Живучи в одній з культурних столиць світу — Римі, він не забував відвідувати рідні місця. Попри своє католицьке походження, допомагав реставрувати православні храми в селах Новомалині та Ляхові (нині — Кутянка Острозького району). Анітрохи не помилився французький дослідник Луї Вейо, який писав про Томаша-Оскара Сосновського: “… безкорисливої душі скульптор, який понад усе в житті ставив мистецтво і жив для мистецтва, усвідомлюючи його високе призначення будити в душі кожної людини прагнення ідеалу — “нічого для себе і все для інших”.

Доля зіграла з відомим скульптором злий жарт. Майстрові, який створив десятки неповторних пам`ятників, самому пам`ятника не поставлено ніде, крім барельєфа на могилі в Римі. А на його малій батьківщині — у селі Новомалині поблизу Острога немає навіть меморіальної дошки, а родинний замок Сосновських лежить у руїнах…

джерело: Дзеркало тижня

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ще більше історій

Чоловіки пішли на риболовлю і зловили… кошенят [Відео]

У Рівному з`явилися “бездарні графіті” [Фото]

Топ-15 найкрасивіших фонтанів світу [Фото]

Україна очима переселенця [Фото]

100-річній бабусі повідомили про її… вагітність

 

, , , переглядів: 2 348

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *