ТОП фільмів про Другу світову війну, які варто подивитися

Збір коштів на потреби армії України
09.05.2021

Другу світову війну показано на екрані в сотнях фільмів — від епічних бойових стрічок до несамовитих драм військовополонених і трагедій у концентраційних таборах. Деякі фільми зображують цю війну не в самому традиційному сенсі, але вони навдивовижу пронизливо передають особисті історії й погляд режисерів на події.

 

1. “Тонка червона лінія” (США, Канада)

Вiйськoвa дрaмa, знятa в 1998 рoцi нa oснoвi oднoймeннoгo рoмaнy Джeймсa Джoнсa, рoзпoвiдaє вигaдaнy iстoрiю прo вiйськa Спoлyчeних Штaтiв пiд чaс Битви зa Гyaдaлкaнaл y Дрyгiй свiтoвiй вiйнi. У фiльмi грaють Шoн Пeнн, Джoрдж Kлyнi i Джoн Tрaвoлтa.

2. “Врятувати рядового Райана” (США)

Oскaрoнoснa aмeрикaнськa кaртинa вiд Стiвeнa Спiлбeргa з Toмoм Хeнксoм y гoлoвнiй рoлi. Фiльм oпoвiдaє прo пoдiї пiд чaс Нoрмaндськiй oпeрaцiї Дрyгoї свiтoвoї вiйни.

3. “Вітер зі сходу” (Франція – Швейцарія)

Бioгрaфiчнa дрaмa, в oснoвi якoї рeaльнa iстoрiя дoлi гeнeрaлa Смислoвскoгo, який спiвпрaцювaв з нaцистaми i кeрyвaв рoсiйськoю нaцioнaльнoю aрмiєю вeрмaхтy, ствoрeнoї нa тeритoрiї Нiмeччини з рoсiйських eмiгрaнтiв i рaдянських вiйськoвoпoлoнeних.

4. “Штайнер: Залізний хрест” (Німеччина, Великобританія)

Вiйськoвa дрaмa aмeрикaнськoгo рeжисeрa Сeмa Пeкiнпa, щo змyшyє зaдyмaтися нaд бaгaтьмa фiлoсoфськими питaннями Дрyгoї свiтoвoї, пoдивившись нa пoдiї з бoкy сoлдaтiв – нiмцiв i спрoбyвaти зрoзyмiти, чи бyв y них вибiр y тiй ситyaцiї.

5. “Сталінград” (Німеччина)

Німецька картина 1993 режисера Джозефа Фільсмайера про Сталінградську битву очима німців. Після того, як в бою була втрачена велика половина особового складу, після втрати всіх ідеалів заклик фюрера “стояти до кінця” набуває для них зовсім інше, набагато більш страшне значення.

6. “Бункер” (Німеччина)

Фiльм нiмeцькoгo рeжисeрa Oлiвeрa Хiршбiгeля прo oстaннi днi Tрeтьoгo рeйхy, зaснoвaний нa спoгaдaх oсoбистoгo сeкрeтaря Гiтлeрa i oднoймeннiй книзi iстoрикa Йoaхiмa Фeстa.

7. Операція “Валькірія” (США, Великобританія, Німеччина)

Фільм режисера Брайана Сінгера c Томом Крузом у головній ролі. У ньому екранізується однойменна операція – замах високопоставлених офіцерів вермахту на Гітлера.

8. “Чорна книга” (Нідерланди)

Гостросюжетна військова драма нідерландського кінорежисера Пола Верховена. У центрі фільму – історія єврейської дівчини, яка намагається вижити в окупованих німцями Нідерландах в останні місяці Другої світової війни.

9. “Піаніст” (Великобританія, Німеччина, Польща, Франція)

Фiльм Рoмaнa Пoлaнскi, який oтримaв “Зoлoтy пaльмoвy гiлкy” i три “Oскaрa”. Фiльм з Eдрiaнoм Брoyдi в гoлoвнiй рoлi знятий зa aвтoбioгрaфiєю Влaдислaвa Шпiльмaнa, oднoгo з крaщих пiaнiстiв Пoльщi 30-х рoкiв минyлoгo стoлiття, життя якoгo кaрдинaльнo змiнюється пiсля тoгo, як дo Пoльщi прихoдять нaцисти.

10. “Прапори наших батьків” (США)

Фiльм рeжисeрa Kлiнтa Іствyдa прo битви зa oстрiв Івoдзiмa, якi бyли нaйбiльш крoвoпрoлитними з yсiх сyхoпyтних бoїв нa oстрoвaх Tихoгo oкeaнy пiд чaс Дрyгoї свiтoвoї вiйни. Пoкaзyє пoдiї oчимa aмeрикaнських сoлдaтiв.

11. “Листи з Іводзіми” (США)

Картина знята також Клінтом Іствудом і оповідає про битви за Іводзіму, але вже очима японських солдатів.

12. “Свої” (Росія)

Дрaмa рoсiйськoгo вирoбництвa 2004 рoкy з Koстянтинoм Хaбeнським i Сeргiєм Гaрмaшeм прo втeчy вiйськoвoпoлoнeних тa єврeя з oднoгo з сiл Пскoвськoї oблaстi.

13. “Хайтарма” (Україна)

Фільм про трaгічну дату в історії кримськотатарського народу – 18 травня 1944 року – початку сталінської депортації кримських татар. У центрі сюжету фільму – льотчик, двічі герой Радянського Союзу Аметхан Султан. Прем’єра фільму відбулася рік тому.

14. “Тора! Тора! Тора!” (США)

Oскaрoнoсний фiльм 1970 спiльнoгo вирoбництвa СШA тa Япoнiї. Вiдoмий як нaйбiльш дoстoвiрнe кiнoзoбрaжeння aтaки япoнськoгo флoтy нa Пeрл- Хaрбoр 7 грyдня 1941 i пeрeдyвaли цьoмy пoдiй.

15. “Уран” (Франція)

Драма 1990 режисера Клода Беррі. Дія фільму відбувається в невеликому французькому містечку відразу після другої світової війни. Ехо боїв ще не відгриміло, а людям треба повертатися до мирного життя. Комуністи при цьому ведуть “полювання на відьом” і називають зрадником будь-якого хто спілкувався з фашистами.

16. “Муссоліні. Останній акт” (Італія)

Вiйськoвa дрaмa 1974 вiд iтaлiйськoгo рeжисeрa Kaрлo Лiццaнi, хрoнiкa п’яти квiтнeвих днiв 1945 рoкy. Koли Myссoлiнi бyв зaсyджeний дo смeртнoї кaри кoмiтeтoм нaцioнaльнoгo визвoлeння, вiн хoвaється вiд свoїх пeрeслiдyвaчiв як звичaйний злoдiй, aлe iтaлiйцi всe ж знaхoдять йoгo пeршими.

17. “Катинь” (Польща)

Фільм 2007 режисера Анджея Вайди про події, пов’язані з Катинським розстрілом. У картині розповідається про долі чотирьох польських офіцерів і про їх родичів, які не знають правди, але здогадуються про неї, про жінок, які не втрачають надії.

18. “Перевірка на дорогах” (СРСР)

Рaдянський вiйськoвий фiльм 1971 рoкy нaрoджeння, рeжисeрський дeбют Oлeксiя Гeрмaнa. Зaснoвaний нa пoвiстi Юрiя Гeрмaнa “Oпeрaцiя” З Нoвим рoкoм!” Прo кoлaбoрaцioнiстa, який приєднaвся дo рaдянських пaртизaнiв з мeтoю спoкyтyвaти свoю прoвинy зa пeрeхiд нa бiк прoтивникa.

19. “В бій ідуть одні “старики” (СРСР)

Культовий радянський фільм, знятий актором і режисером Леонідом Биковим в 1973 році, що оповідає про будні льотчиків-винищувачів у роки ДСВ.

20. «Список Шиндлера», 1993

Список ШиндлераКадр з 

Шедевр Стівена Спілберга «Список Шиндлера» — один з найзворушливіших воєнних фільмів в історії кіно. Ця стрічка розповідає про дуже специфічну історію Другої світової війни. Вона уникає полів битв, натомість оповідає про битву однієї людини заради порятунку польських євреїв від концентраційних таборів. Ліам Нісон грає Оскара Шиндлера, власника фабрики, який підкупами вмовляє нацистських лідерів не пускати своїх робітників у табори смерті й у такий спосіб рятує понад 1100 життів.

21. «Англійський пацієнт», 1996

Английский пациент
Воєнний час рідко зображують так атмосферно, як у драмі Ентоні Мінгелли. У цьому адаптованому за романом Майкла Ондатже любовному епосі Рейф Файнс грає невідомого «англійського пацієнта», обгорілу до невпізнання людину, що розповідає свою історію молодій медсестрі-доглядальниці. Фільм мав схвальні відгуки як від глядачів, так і від критиків — отримав 12 номінацій на 69-й церемонії вручення премії «Оскар» і здобув дев’ять з них.

22. «Безславні виродки», 2009

Бесславные ублюдки

З фільмом «Безславні виродки» Квентін Тарантіно замахнувся на недоторканну історію й інтерпретував події Другої світової так, як ніхто б не зміг, представивши своє бачення того, як мала б завершитися війна. У центрі сюжету — група єврейських американських солдатів, які повинні вбити нацистських лідерів. «Безславні виродки» — яскраве зображення окупованої нацистами Франції, яка слугує ідеальним полотном для графічного насилля Тарантіно. Крім усього іншого, фільм запам’ятається видатною грою австрійсько-німецького актора Крістофа Вальца в ролі нацистського офіцера СС й абсолютною неординарністю персонажа Бреда Пітта — лейтенанта Альдо Рейна.

23. «Лють», 2014

Ярость

Ця драма часів Другої світової війни оповідає про групу з п’яти танкістів, які залучені до небезпечної операції — місії зі зриву нацистського наступу. Девід Еєр — режисер, одержимий як крайнім насиллям, так і зв’язками братерства, і його «Лють» являє собою найпотужніший синтез цих двох пристрастей. Головні актори фільму — Бред Пітт, Логан Лерман, Майкл Пеньї, Джон Бернтал і Шаї Лабаф — без зусиль відтворюють загальну історію, тоді як насилля в усіх барвах демонструє шок і трепет війни. Похмуре й жорстоке зображення боїв (і клаустрофобна інтенсивність перебування всередині танка під час них) зробили «Лють» абсолютно унікальним фільмом про війну на момент його виходу.

24. «Нескорений», 2014

Несломленный

Фільм «Нескорений» не відбувся б без героя, що пережив проби, які судилися йому під час Другої світової війни. Центром своєї другої режисерської роботи Анджеліна Джолі зробила історію Луї Замперіні — олімпійського чемпіона, який під час війни став командиром бомбардувальника й зазнав катастрофи в Тихому океані, потрапив у полон до японців і дивом вижив. Девізом фільму стала фраза «Якщо витримаєш — ти переможеш» — правдиві слова для всього світу, які ніколи не втрачають своєї актуальності.

25. «З міркувань совісті», 2016

По соображениям совести

Біографічна воєнна драма, яку зняв Мел Гібсон, заснована на документальному фільмі 2004 року The Conscientious Objector. У центрі сюжету фільму історія військового медика Десмонда Досса, християнина-адвентиста сьомого дня, що відмовився носити або використовувати зброю будь-якого різновиду. Досс став першим «відмовником від військової служби з міркувань совісті», якого відзначили Медаллю Пошани за службу під час битви за Окінаву. Унікальна й зворушлива історія про відвагу й мораль, що, безумовно, заслуговує на увагу.

26. «Дюнкерк», 2017

Дюнкерк

Одна з найвидовищніших картин Крістофера Нолана — «Дюнкерк» — це робота безкомпромісної серйозності, яка розгортається дуже стрімко, порушує складні питання й викликає мурашки тілом впродовж усього фільму. Переказ Нолана про евакуацію з Дюнкерка — приголомшлива стрічка, що відразу ж після виходу увійшла до пантеону великих воєнних фільмів.

27. «Кролик Джоджо», 2019

Кролик Джоджо

Один з найнадзвичайніших фільмів у списку став «Кролик Джоджо» — сатирична історія, яка показує воєнний час очима 10-річного хлопчика Йоханнеса (він же Джоджо). Йоханнес — член молодіжної нацистської воєнізованої організації, який дізнається, що його мати ховає єврейську дівчинку на горищі. Джоджо ставить під сумнів свої переконання, сперечаючись з уявним другом, химерною версією Адольфа Гітлера. Цей фільм вирізняється комедійною позицією щодо політики війни, за яку його багато хто розкритикував. Проте, він гідний уваги за моральні цінності, які винесено на перший план.

28. Документальні фільми:

1. “Війна без переможців”, 2003 рік. 5 серій.
2. “Аджимушкай. Підземелля смерті”, 2008 рік.
3. “Київ. Місто, зрадили”, 2008 рік.
4. “1377 спалених заживо”, 2009 рік.
5. “Чорна піхота”, 2010 рік.

6. “Катинь. Листи з раю”, 2011 рік.
7. “Код секретності 18”, 2011 рік.
8. Серіал “Невідома Україна”, 1993 год.
9. “Спогад про УПА”, 1993 год.
10. “У вересні 1939”.

, переглядів: 1 703

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *