Три шлюби Чорної княгині

Збір коштів на потреби армії України
03.03.2016

Три шлюби Чорної княгині

 Дочка князя Іллі Острозького і дочки польського короля Беати Костелецької, засновниця Острозької академії, Гальшка була відомою своєю вродою та благородством. Княжна тричі була у шлюбі,однак жодного разу він не став щасливим.

Перший раз під вінець Гальшка, як і годилось в ті часи, пішла у віці 14 років. Її нареченим був благородний польський військовий Дмитро Сангушко. Згоду на вінчання замість неї висловив дядько – Костянтин-Василь Острозький, який шукав у цьому шлюбі свою вигоду. Мати Гальшки, Беата, була проти цього, тому звернулась зі скаргою до короля Сигізмунда-Августа.

Узимку 1553-1554 року відбувся суд, на який Дмитро не з’явився, за що і отримав вирок: його стратити,  а Гальшку повернути на опіку матері. І хоч Сангушко намагався втекти від смерті, це йому не вдалось.

Другий шлюб Гальшка мала взяти з Лукашем Гуркою – представником наймогутнішого магнатського роду Великопольщі. Цей союз був вигідний в першу чергу Сигізмунду-Августу. Беата, знову ж таки, не була в захваті від такої ідеї. Старший за Гальшку аж на 35 років, Гурка часто проявляв тиранічний характер.

Врешті-решт Беата і Гальшка наважують на сміливий крок: втікають разом до Львову, де їх прихистили у монастирі домініканців. Там Гальшці вдалось обвінчатись з князем  Симеоном Слуцьким, якого провели у монастир під виглядом жебрака. Історики стверджують, що княжна була закохана у Симеона.

Однак і цьому шлюбу не вдалось стати щасливими. Король Сигізмунд-Август і Гурка не могли змиритись з таким вчинком, тому вони силою відібрали Гальшку назад, а Симеона вбили.

Розгніваний Гурка заточив дружину до Шамотульської вежі, де та провела 12 років. За легендою, Лукаш наказав надіти дружині на лице маску, щоб ніхто не бачив її  вроди.

Подібна доля спіткала і Беату Костелецьку – після подій у Львові вона  стає дружиною польського шляхтича Ольбрехта Ласького. Отримавши землі, Ольбрехт також заточив дружину у вежі, де вона згодом і померла.

Гальшка отримала свободу лише після  смерті Гурки, у 1573  році. Після звільнення княжна розподіляє своє майно. Більша частина земель і майна відійшла дядьку. Інше – на меценатство, зокрема на заснування Острозької академії.

Решту життя, до 1582  року, Гальшка провела на Поділлі, в Закриниччі.

До цього часу ходить легенда про Чорну княгиню, яка з’являється під стінами Шамотульської вежі, щоб оплакати своє нещасливе кохання.

Читайте також: Слідуйте за сонцем

Читайте також: Терапія по-казковому 

, , , переглядів: 1 280

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *