Цікаві факти та легенди про бункер Еріха Коха у Рівному

Збір коштів на потреби армії України
02.11.2015

Цікаві факти та легенди про бункер Еріха Коха у Рівному

 
За чутками, бункер будували військовополонені, а вся вулиця в цей час була закрита для жителів міста. Мабуть, саме тому відомостей про те, коли і як будувався бункер, збереглося мало. Розповідають, він був не просто бомбосховищем для командування рейхскомісаріату, пише Інна Семенюк для Сім`я і дім. 

Місцеві історики та мисливці за старовиною переповідають чимало легенд про цю будівлю.

Кажуть, одразу після утворення на окупованій німцями території рейхкомісаріату «Україна» з центром у Рівному почали споруджувати бункер для гауляйтера Еріха Коха.

 

 

Споруда складалася з надземного і підземного ярусу, в якому буцімто були численні ходи. Так воно чи ні – через багато десятиліть запевняти складно. Адже доступ є тільки до верхнього ярусу бункера, а вхід на нижній рівень замурований. Подейкують, коли німці відступали у 1944-му, бункер зумисно затопили. І що нібито після цього його лише один раз обстежували радянські військові водолази…

 

   

 

фото з соціальних мереж

 

Найбільш оптимістично налаштовані шукачі скарбів переконані, що бункер був збудований як схованка для награбованих нацистами цінностей. А не так давно, посилаючись на передрук статті з польської газети, деякі сміливці запевняли, що знають напевне, куди саме поділася викрадена німцями легендарна «бурштинова кімната». Хоча віриться у це мало, адже, за свідченнями самого Коха, «бурштинову кімнату» ще в січні 1942-го було перевезено до Кенігсберга, а після цього її сліди були втрачені.

Сьогодні «бункер Коха» є грудою бетону в центрі Рівного, яка рясно поросла травою та чагарником. Раз на три-чотири роки місцеві жителі та влада згадують про занедбану будівлю. 

 

 

У 2011 році активісти організували спеціальний круглий стіл, присвячений туристичній долі бункера. А в цьому році про бетонну споруду згадала міська влада – планує виставити бункер на аукціон.

Останнім споруду в 2007-2011 роках орендувало ВАТ “Укрцемремонт”, яке збиралося облаштувати у ньому офіси. Та згодом договір з товариством розірвали через суд, бо воно заборгувало орендну плату, пише OGO.ua. Тому у засобах масової інформації знову почали згадувати про долю бункера Коха.  

На сайті UkrJournal.com був опублікований лист-спогад очевидця подій того часу (принаймні вони так запевняють – фейк це чи ні, вирішувати вам):

Коли намісник Гітлера в Україні Еріх Кох зайняв свою резиденцію в колишньому обкомі партії в Рівному, то розпочався її благоустрій. У садку обкому на розі парку для Коха побудували двоповерховий будинок. Перший поверх був цегляний (зимовий), а другий – літній (дерево, скло, алюміній). На першому поверсі був басейн розміром 3х3 метри зі східцями й блакитною плиткою. Влітку працював і бетонний відкритий басейн 6х12 метрів там, де нині стела біля другої школи.

Для безпеки Коха почали будівництво бункера. Він мав кілька входів і, як говорили, з нього вів підземний хід до резиденції. Але добудувати бункер не встигли – не зробили дах. Відразу після війни на бункері гралися діти – кидали каміння у воду, лазили по входу від будинку до бункера і по запасному (вентиляційному) оголовку (другий оголовок біля гаражів знесли автомобілісти). У підлозі був глибокий отвір, але дно не прощупувалося.

Так бункер простояв до шістдесятих, коли почалася холодна війна між СРСР і США. Тільки тоді обком партії вирішив добудувати бункер. Нагнали будівельної техніки, відкачали воду, провели водопровід, електрику, каналізацію, телефон і забетонували стелю товщиною до 1,5 метра.

Бункер працював справно. В ньому навіть був пункт управління цивільною обороною міста, тут проводили навчання. З часом пункт управління перенесли на вулицю Соборну, 57, а бункер знову затопило. От він і дійшов до такого стану, який бачимо тепер. Тож навряд чи у бункері заховали бурштинову кімнату, як дехто стверджує. Адже цей бункер був більше обкомівським, ніж Еріха Коха. (Вілен ДОЛЯ, мешканець будинку на вулиці Драгоманова, 23 із січня 1948 року)

 

 

 

 За матеріалами з відкритих джерел

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ще більше історій

Дивовижні відкриття таємничого Полісся [Фото]

Унікальні кадри українського гопака [Відео]

Як власники Рівного поріднилися з улюбленим маршалом Наполеона

5 маловідомих фактів про євреїв Рівного

5 цікавих фактів про великих винахідників

 

 

, , , , , , переглядів: 4 162

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *