Українські роми: хто вони?

Збір коштів на потреби армії України
05.09.2016

Українські роми: хто вони?

Роми, чи то пак цигани як їх прийнято називати у народі, знову опинилися в центрі пильної уваги українського суспільства.

 

 

 

Трагедія у Одеській області, де у вбивстві дівчинки звинувачують місцевого рома, примусило людей вкотре насторожитися щодо цього народу. А між тим, роми займають чільне місце в українській історії. Перші згадки про ромів в Україні можна віднайти десь з початку 15 століття. В історії козацтва можна розшукати такі прізвища як Циган та Циганчук. З того часу роми є невід`ємною частиною історії України.

 

інфографіка з http://vesti-ukr.com

Зараз в Україні живе кілька етнічних груп ромів. Як розповіла Наталія Варкута в коментарі «Радіо свобода», найчисленніші серви, котляри, лаварі, плащуни, крими. За даними, які опублікувало видання «Вести» зараз в Україні проживає майже 48 тисяч ромів (а це менше 1 відсотка від усієї кількості населення). В Рівненській області проживає близько 192 людей. Найбільше ромів живе у Одеській та Закарпатській областях.  На Одещині, як повідомляють «Вести», не раз ставалися конфлікти між місцевим населенням, адже місцевим приписують крадіжки, шахрайство та торгівлю наркотиками. Але при цьому, варто зауважити, що серед ромів є багато бізнесменів, артистів та громадських діячів. Деякі з них представлені у міських радах і захищають інтереси своєї громади.

 

Тарас Шевченко “Циганка-ворожка”, 1841 рік.

uk.wikipedia.org.

 

Проте, в Україні і далі існує чітке розділення між ромами та слов`янами. В Одесі, для прикладу, як повідомило «Вестям» джерело в Одеській міській раді, існують виключно ромські школи, де навчаються  виключно роми і інших дітей туди не віддають навчатися. При чому, умови там гірші, адже грошей на ремонти немає. Можливість надати більш достойнішу освіту є лише у осілих ромів, які віддають своїх дітей до змішаних шкіл. Але школи – це лише півбіди. Наприклад, за повідомленням видання «Вести», в Ужгороді у двір місцевих ромів забрела нетвереза компанія і почала погрожувати, один із чоловіків, навіть, зробив постріл у повітря. Забратися геть нахаб примусило посвідчення учасника АТО, яке належить господарю будинку і яке показала господиня зайдам. Також в Ужгороді був випадок, коли ромським дітям заборонили їздити в одному вагончику з іншими дітьми.

 

slovovolyni.com

 

А між тим, уже згадана Наталія Варакута, щирість, гостинність, вірність традиціям, роми намагаються триматися в своєму середовищі. Пані Варакута зазначає, що коли будь-хто приїжджає за кордон, то шукає готель, а ром шукає інших ромів, оскільки знає, що знайде прихисток серед своїх. Така зосередженість на своїй спільноті часто шкодить ромам, адже вони мало інтегровані у суспільство, багато хто не зацікавлений у самореалізації й активному суспільному життю.

Говорячи про ромів, варто не забувати, що вони також внесли великий вклад у світову культуру. Ромське коріння було у таких видатних людей як Чарлі Чаплін, Софія Ковалевська, поетеси Броніслави Вайс, у відомого боксера Йогана Тролльмана. Та й багато сучасних культурних діячів з годістю згадують своє ромське коріння.

 

За повідомленням таких джерел:

vesti-ukr.com/infografika/164059-tabor-ne-uhodit-gde-v-ukraine-zhivut-romy-infografika

vesti-ukr.com/strana/164049-cyganskih-detej-v-shkole-ne-budet-kuda-v-ukraine-romam-zakazana-doroga

http://vesti-ukr.com/strana/163857-v-uzhgorode-pjanaja-kompanija-so-strelboj-napala-na-cyganskuju-semju

http://www.radiosvoboda.org/a/1604968.html

https://uk.wikipedia.org/

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

В Норвегії у армії змусили служити і жінок

Найбідніший президент у світі, який більшість своїх грошей віддав на благодійність

Найбідніший Президент мав у своїй власності тільки кілька речей

 

, , переглядів: 1 776

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *