Інвертор з автомобільним акумулятором може стати рятівним острівцем під час довготривалих вимкнень електроенергії. Брендові портативні зарядні станції не кожному по кишені. А зібрати домашній варіант цілком реально. Для цього знадобиться автомобільний інвертор, акумулятор свинцево-кислотний або гелевий на 12 В (рекомендовано тяговий, а не стартерний), зарядний пристрій 14.4В.
Для початку розберемось із нюансами, з якими може зіткнутись майбутній власник такого причандалля. Як підключати, чому не потрібно боятись модифікованої синусоїди, для чого використовувати послідовне з’єднання і який оптимальний струм зарядки?
Синусоїда інвертора
В Інтернеті розвелось чимало страшилок з приводу типів інверторів. Мовляв, вони не підходять для використання побутової техніки. Всього є два типи синусоїд.
Нормальна синусоїда. Дорогий тип інверторів, що симулює ідеальні умови звичайної електричної мережі. Будь-який побутовий прилад працюватиме без відхилень. Цей тип перетворювачів можна підключати практично до всіх пристроїв, що працюють від напруги 220 В.
Модифікована синусоїда. Вона має невеликі відхилення в напрузі. Ці інвертори не годяться лише для підключення високоточних медичних і вимірювальних приладів. Звичайну побутову техніку можна використовувати з таким видом перетворювачів.
Порядок увімкнення техніки
Для стабільної роботи варто дотримуватись елементарних правил. Переконайтесь, що клеми акумулятора міцно зафіксовані. Обов’язково вмикайте спочатку інвертор, а потім телевізор, холодильник чи іншу техніку. Деякі виробники електроніки/побутового обладнання економлять на всьому. Техніка може виявитись дуже чутливою, тому для безпеки дотримуйтеся цих рекомендацій.
Заряджання акумулятора
Що роботи, коли акумулятор розрядився? Поповнити запас енергії свинцево-кислотного акумулятора можна з допомогою автомобільних зарядних пристроїв. Зазвичай вони працюють з напругою 14.4В. Заряджаються такі АКБ довго. Надто великий струм зарядки нашкодить батареї. Оптимальним значенням є 5-15 А. Для найбільших моделей (100+ Аг) є потужніші пускозарядні пристрої.
Зарядити АКБ дуже просто. Найголовніше не переплутати «+» і «-». Спочатку підключаємо клеми. Перевіряємо чи надійно вони зафіксовані. Необхідно забезпечити якісний контакт. Тоді вмикаємо пристрій в розетку. Автомобільною зарядкою можна заряджати тягові та стартерні акумулятори.

Підвищення вхідної напруги
Деякі моделі інверторів працюють з напругою 24 В чи 48 В. Це дозволяє знизити енергетичні втрати. Перетворення енергії з 12 В до 220 В не наскільки ефективне як, наприклад, 48>220V. Але для цього власнику знадобляться кілька акумуляторів.
Як поєднати акумулятори для підвищення напруги? Згадуємо уроки фізики в школі ліцеї.
Послідовне з’єднання акумуляторів підвищує напругу
Достатньо послідовно приєднати «+» першого акумулятора до «-» другого. Потім підключаємо інвертор до вільних клем, тобто «-» першого акумулятора і «+» другого. Так користувач отримає 24 В. Якщо потрібно 48 В, то все аналогічно.
Паралельне з’єднання акумуляторів збільшує ємність
Паралельно підключаємо клеми одного типу. Це дозволить збільшити ємність батареї в кілька разів.
Яку потужність інвертора вибрати?
Для заряджання смартфонів, ноутбуків, повербанків достатньо буде дешевого інвертора до 400-500 Вт. Він зможе видати достатньо потужності для одночасного заряджання багатьох портативних девайсів. Також він зможе живити освітлення в кімнаті, телевізор, іншу невимогливу техніку тощо.
Щоб увімкнути побутову техніку доведеться пошукати потужнішу модель. Під час запуску деякі прилади споживають пікове значення електроенергії. Тому беремо інвертор із запасом. Більшості достатньо буде 1000-2000 Вт.
Найпотужніші моделі на кілька кіловатів зможуть живити усю енергосистему будівлі. Але зауважте, такі інвертори коштують чимало (особливо в цей період) і потребують сильного акумулятора. Бажано використовувати батареї з послідовно-паралельним з’єднанням.
При покупці автомобільних DC-AC перетворювачів рекомендується точно визначити, які прилади будуть використовуватися найчастіше. Потужність інвертора повинна бути більшою, ніж у підключеного обладнання, причому значно. Пікове навантаження деяких приладів може досягати 200-300%.
При підключенні пристрою інвертор на 12V повинен мати хороший запас потужності. Наприклад, вмикати пилотяг потужністю 1900 Вт до інвертора 2000 Вт не рекомендовано. А холодильник 400 Вт до інвертора 1000 Вт цілком безпечно.
Як зарядити портативну цифрову техніку?
Найпростіший спосіб – під’єднати класичний мережевий фільтр. Далі уже звичним способом використовуємо свою зарядку телефону чи ноутбука. Деякі моделі «переносок» оснащені вбудованими USB Type A роз’ємами.
Використовуючи стандартний автомобільний акумулятор і інвертор такого класу, користувач отримує повербанк неймовірно великої ємності за мінімальний кошт.
Система опалення
Майже усі сучасні системи опалення залежать від електроенергії. Це робить вразливими сотні тисяч домівок у холодну зиму. Газ у трубах є, але котел працювати не може. Винятками є автономні газові конвектори.
Потреба в електриці сучасного котла різна на різних стадіях роботи. Мінімальне споживання типової моделі газового котла — 50-60 Вт. Такі цифри типові для роботи циркулярної помпи. Але в момент електророзпалу значення може виростати у 2-3 рази, тобто до 100-180 Вт. Звісно, це орієнтовний показник. Він є індивідуальним для кожної моделі. Варто дізнатись це в технічному паспорті свого котла перед вибором моделі DC-AC перетворювача.
Інвертора 400-500 Вт цілком достатньо для такого завдання. Рідко який котел вимагатиме більше енергії при піковому навантаженні. Просунуті модифікації котлів оснащені джерелами безперебійного живлення. В такому випадку потрібен лише додатковий акумулятор великої ємності (для довготривалої роботи).
Автономне освітлення
Власник батареї великої ємності й потужного інвертора може дозволити собі приєднати усе це причандалля до своєї енергосистеми. Вмикати всі домашні прилади навряд чи вийде, але для освітлення і базових потреб буде достатньо.
Умовний інвертор на 2-3 кВт впорається з частиною побутової техніки й усіма одиницями освітлення. Економні світлодіодні лампи не споживають багато енергії. Така собі тиха заміна генератора, але зовсім не дешевша.
Для тих, хто не готовий до такого, можна спробувати економніші варіанти і використати:
- Настільну лампу 220 В або USB 5V;
- Світлодіодну стрічку 12 В (напряму від акумулятора);
- Новорічні гірлянди для підняття настрою;
- Туристичні лампи та ліхтарі, які потім власник зарядить від інвертора;
Висновки
Інвертори стали дефіцитним товаром. Ціни значно виросли й купити їх можна не в кожному місті. Наявність такого девайса вдома – це уже величезна зручність. Якщо є можливість придбати автомобільний перетворювач напруги – не зволікайте. Це все ще найдешевший спосіб створити потужний повербанк для портативної техніки чи заживити побутове обладнання на деякий час.
Вибирати DC-AC конвертер потрібно враховуючи свої потреби та можливі сценарії використання. Завжди варто брати модель із запасом потужності, якщо плануєте підключати вимогливі побутову техніку. Також не завадить потужний тяговий акумулятор. З завданням впорається і автомобільний АКБ стартерного типу, але не можна дозволяти йому надто сильно розряджатись.
Джерело: https://itc.ua/