Як уникнути переохолодження та обмороження взимку?

Збір коштів на потреби армії України
11.01.2022

Як уникнути переохолодження та обмороження взимку?

Відмороження – це ушкодження тканин організму під впливом холоду (низької температури) локально. Частіше зачіпає відкриті частини тіла-вушні мушлі, ніс, щоки, пальці рук та ніг.

Розрізняють такі ступені переохолодження:

ЛЕГКА: температура тіла – 32-340С,шкіра бліда з синюшним відтінком, озноб, утруднення мови, пульс 60-66 в 1хв., артеріальний тиск в нормі або дещо підвищений, дихання не порушене, можливі відмороження І-ІІ ст.

СЕРЕДНЯ: температура 29-320С, сонливість, пригнічення свідомості, безглуздий погляд, шкіра блідо-синюшна з «мармуровим» відтінком, холодна, пульс 50-60 ударів за1 хв., артеріальний тиск дещо знижений, дихання 8-12 в 1 хв., поверхневе. Можливі відмороження І-ІV ступеня.

ВАЖКА: температура нижче 310С, свідомість відсутня, можливі судоми, блювота, шкіра бліда, синюшна, холодна на дотик, пульс 36-40 ударів на 1хв., різко знижений артеріальний тиск, дихання 3-4 удари на 1хв., поверхневе.

Відмороження також мають свої ступені :

І ступінь: шкіра бліда ( після зігрівання червоніє), поколювання, місцево – набряки, оніміння.

ІІ ступінь (при більш тривалому перебуванні на холоді): блідість шкіри, місцево – зниження температури та втрата чутливості, є пухирі з прозорим вмістом.

ІІІ ступінь: добавляються пухирі з кров`яним вмістом, збільшення набряку, обмеження рухів.

ІV ступінь: крайня, ускладнена порушеннями загального стану та місцевими порушеннями (є ділянки некрозу).

Окремо хочу звернути увагу на ІМЕРСІЙНЕ відмороження (траншейна ступня): ураження ступнів при тривалому впливі холоду та вологості. Виникає при температурі вище 00С. Вперше описане в період першої світової війни 1914-18 р.р. у солдатів при тривалому перебуванні у сирих траншеях (окопах) у мокрому взутті. На теперішній час спостерігається у людей, що працюють цілий день у гумових чоботях, у безхатченків.

Завданнями першої медичної допомоги є:

– відновити місцево температуру тіла;

– бортьба з больовим шоком;

– нормалізація кровообігу;

– ліквідація тканинної гіпоксії.

Перша медична допомога:

– розтерти відморожену ділянку шерстяною рукавичкою, шарфиком (ніколи не робити це снігом, бо його мікрокришталики травмують ушкоджену шкіру, а це вхідні ворота для інфекції);

– зігріти відморожену ділянку в теплій (не гарячій воді);

– дати знеболююче;

– на пошкоджену ділянку накласти термоізолюючу пов`язку ( мазьовий компрес);

– дати випити гарячого чаю;

– спазмолітики;

– препарати нікотинової кислоти;

– антикоагулянти;

– антибіотики (за показаннями);

– негайно звернутися до лікаря.

Завжди слід пам`ятати, що будь-яке захворювання простіше попередити, ніж лікувати.

А тепер про профілактику відморожень та переохолоджень.

  1. Щоб не допустити відмороження, в холодну пору на мороз треба одягати шапку, рукавички, тепле, не тісне взуття.

  2. У вітряну холодну погоду перед виходом на вулицю змастіть відкриті ділянки косметичним кремом.

  3. Не рекомендується на морозі носити сережки, обручки та персні, бо метал дуже швидко охолоджується та довго утримує низьку температуру.

  4. Як тільки на вулиці відчули переохолодження чи замерзання, необхідно якомога швидше зайти в будь-яке приміщення (магазин, кафе, під`їзд) для зігрівання та огляду потенційно вразливих для відмороження місць.

  5. Перед виходом на мороз треба обов`язково поїсти ситну, висококалорійну їжу, бо на холоді організм потребує багато енергії.

Важливо пам’ятати, що паління та вживання алкоголю зменшує периферійну циркуляцію крові і таким чином робить кінцівки більш вразливими до низької температури. Коли ви побачили на вулиці людину з побілілими щоками чи вухами – не будьте байдужими, підкажіть, допоможіть!

У морозну зимову пору року не допускайте холодової травми. Сніжна, помірно морозна зима – прекрасна пора року. Будьте уважними та обережними і ніяке відмороження чи переохолодження не зіпсують вашого настрою.

переглядів: 748

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *