Як власники Рівного поріднилися з улюбленим маршалом Наполеона

Збір коштів на потреби армії України
11.10.2015

Як власники Рівного поріднилися з улюбленим маршалом Наполеона

 

4 листопада 1875 у Парижі обвінчалися онук маршала Наполеона граф Рене Ланн де Монтебелло – і 27-річна княжна Марія Казимирівна Любомирська, піддана Російської імперії, яка народилася в Рівному.

Засновник династії Жан Ланн, герцог де Монтебелло прославився у 1698 році участю в Єгипетському поході Наполеона Бонапарта.

 

Жан Ланн, герцог де Монтебелло

 

Любомирські – історичний польський рід, що виводить свій родовід від самого Рюрика. Князі Любомирські були одними з найвпливовіших аристократів Волинської губернії, найбільші магнати Рівненського повіту, упродовж майже 200 років власники Рівного, відомі меценати й непересічні особистості.

Дід Марії Любомирської, князь Фридерик Йозефович, волинський віце-губернатор, залишив по собі пам`ять як талановитий архітектор.

Батько графині, князь Казимир Фридерикович Любомирський, що не дожив до весілля дочки, був відомий як музичний діяч, композитор, перекладач, а також меценат артистично-музичного світу, зокрема попечителем Рівненської гімназії. Хоч і жив переважно у Варшаві.

Від шлюбу онука маршала і внучки віце-губернатора народилися двоє синів – Анрі Рене і Жорж Ернест Казимир, а також три дочки – Берта, Ядвіга і Ванда. Усі вони носили мали старовинні польські імена, прийняті в родоводі Любомирських.

Друга світова війна зі страшною силою обрушилася на аристократичний рід Ланнів-Любомирських і на червоному Сході, і на коричневому Заході.

У вересні 1939 року під натиском Німеччини та СРСР потерпіла поразку Польща, і місто Рівне опинилося в радянській зоні. У перші ж дні в катівнях НКВС виявилися рідні племінники графині Ланн де Монтебелло, тодішні власники найбільших підприємств Рівного (суконної, тютюнової фабрик та маслозаводу).

Старший з цього шляхетного роду, майже сімдесятирічний князь Губерт Станіславович Любомирський, був розстріляний 21 вересня 1939 року в своєму маєтку поблизу Рівного. Через кілька місяців, у січні 1940 року, у рівненській тюрмі загинув його брат — 62-річний князь Адам Ян Любомирський, шістдесяти двох років від роду, у застінках НКВС померла і друга дружина князя Адама, княгиня Адела, уроджена графиня Ржевуська. Подружжя саме нещодавно переїхало до Рівного з Франції…

 

Рівненська тюрма №1

Поховання жертв розтрілів НКВС на території рівненської в`язниці, 1939 р.

Ще одна племінниця Марії де Монтебелло, 65-річна княгиня Анна Ядвіга Радзивілл (у дівоцтві Любомирська), 16 лютого 1947 р. загинула в таборі для військовополонених та інтернованих у Красногорську.

А в 1944 році на півдні Франції були арештовані гестапо Луї д`Акс де Водрікур і дружина його Ядвіга, правнучка маршала. Їм теж було далеко за шістдесят. Подружжя де Водрікур були звинувачені у допомозі Опору. Обоє померли в концтаборах Третього Рейху: Луї д`Акс – в Дахау в січні 1945 року, Ядвіга з роду Любомирських – 19 листопада 1944 року у Равенсбрюку.

Єдиний по чоловічій лінії онук польсько-російської княжни, нащадок маршала у шостому поколінні Жорж Ернест Казимир граф Ланн де Монтебелло перебрався зі своїм великим сімейством в США. Він помер у Нью-Йорку в 1986 році.

 

Філіпп де Монтебелло, нащадок князів Любомирських

 

Зараз главою сім`ї вважається його старший син – Жорж Ланн граф де Монтебелло, що народився у 1934 році в Парижі. Про нього відомо небагато. А ось брат його, Гі Філіпп Гі Ланн де Монтебелло, відомий мистецтвознавець, професор цілого ряду провідних університетів світу. До виходу на пенсію 30 років займав пост директора знаменитого нью-йоркського музею мистецтв Метрополітен.

 

за матеріалами з відкритих джерел

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ще більше історій

5 маловідомих фактів про євреїв Рівного

5 цікавих фактів про великих винахідників

Який вигляд мали українці 100 років тому [Фото]

Які геніальні винаходи належать українцям

Американець створив фільм про містечко на Рівненщині

Жителі країн світу похвалилися українськими продуктами [Фото]

 

 

, , , , переглядів: 1 848

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *