У Цивільному дворі Білгород-Дністровської фортеці, в якій зараз проводиться археологічна експедиція, археологи виявили цілу скляну пляшку XVIII-го століття часів Османської імперії. Найцікавіше, що всередині пляшки збереглася прозора рідина, розповів головний консультант експедиції доктор історичних наук Андрій Красножон.
«Цілий предмет, знайдений на розкопках — завжди приємно. А якщо він ще й скляний — приємно втричі. Пляшка витягнута без пошкоджень (студенти молодці). Османська імперія, 18 століття», — написав історик в блозі, інформує НВ.
У коментарях до свого посту він додав, що пляшка зроблена не пізніше 1798 року і не виключив, що це — імпорт з Європи. Під час розкопок також було знайдено бронзовий ключ, турецький кинджал і гарматне ядро XVIII століття. Крім того, в перші дні робіт вчені розкрили фрагмент середньовічного турецького приміщення, що примикає до південної стіни фортеці.
Кам’яне-Завалля — одне з найбільш східних поселень так званої культури лінійно-стрічкової кераміки. Вона була поширена від берегів Сени до Дніпра. Вік поселення оцінюється приблизно в 7 тис. років. Саме в цей час на території України вперше з’являються спільноти землеробів і скотарів, які будували постійні будинки і жили в досить великих населених пунктах.
Вчені досліджували і кілька сміттєвих ям, що судячи з усього, належали до іншого, можливо, більш пізнього дому. Саме ці ями і дали найяскравіші знахідки.
«Знайшли виразні серії фрагментів посуду, які, судячи з орнаменту і технології виготовлення, походять з регіонів, досить далеких від сучасної Савранщіни. Наприклад, виявили уламки посуду культури Дудешть з Румунського Подунав’я, кераміку культур Бюкк і Альфельд зі східної Угорщини та Словаччини, а також черепки групи Шарка з польської Сілезії», — розповів керівник експедиції, кандидат історичних наук Дмитро Кіосакі.