Як боротися із ризиками виникнення цукрового діабету 2 типу під час війни

18.05.2022

На фоні хронічних стресів, спричинених повномасштабною війною росії проти України, значно зростають ризики виникнення цукрового діабету 2 типу. У рамках інформаційної кампанії «Мисливці за діабетом» сімейні лікарі у Рівненській області «полюють» на цукровий діабет 2 типу, інформуючи про його профілактику, вчасне виявлення та лікування. Проєкт реалізується Україно-швейцарським проєктом «Діємо для здоров’я» у партнерстві з Центром громадського здоров’я України.

 

В Україні понад 1,3 мільйони людей мають цукровий діабет. За даними Світового Банку1, поширеність цього захворювання становить 8,4%. Більше половини людей із цукровим діабетом (65%) не знають про свій діагноз. Згідно результатів дослідження STEPS2, яке проводилося Всесвітньою організацією охорони здоров’я, 27,4 % українців взагалі ніколи не вимірювали свій рівень глюкози крові. Рівень госпіталізацій пацієнтів із цим захворюванням в Україні дуже високий, що свідчить про недостатнє раннє виявлення хвороби і неналежний її контроль. Рівненська область одна із п’яти цільових регіонів, де вже кілька місяців працюють команди «Мисливців за діабетом».  

 

«Вчасне виявлення і лікування цукрового діабету є для керівництва області пріоритетом. Особливо зараз, коли область приймає велику кількість людей, які тікають від війни. Наразі у нас зареєстровано 19 378 пацієнтів із цукровим діабетом, з них 329 дітей. За скеруванням сімейного лікаря ми забезпечуємо визначення рівня глюкози в крові та лікування цього захворювання. Разом із цим, люди мають звертати увагу на своє здоров’я, турбуватися про нього, особливо на фоні усіх інших стресів і турбот, які принесла війна», відзначає Олена Гандзюк, начальниця управління медичної допомоги Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я РОДА.

 

«З початком війни, коли на Рівненщину почали прибувати біженці з інших регіонів країни, ми переглянули нашу діяльність і сфокусувалися на тому, щоб інформувати про цукровий діабет 2 типу, тестувати на рівень цукру у крові та надавати базові медичні консультації на місцях, тим, хто цього найбільше потребує. Ми створюємо мобільні медичні команди, щоб надавати медичну допомогу людям із неінфекційними захворюваннями, зокрема цукровим діабетом, у цей складний час і забезпечити необхідним лікуванням», розповідає Галина Майструк, менеджерка Україно-швейцарського проєкту  «Діємо для здоров’я».

 

Володимир Максимов, сімейний лікар, лідер команди «Мисливці за діабетом» у Рівненській області: «Часто цукровий діабет 2 типу проходить без симптомів на початку захворювання. Наприклад, людина переживає тривалий чи сильний стрес, який запускає розвиток хвороби, рівень глюкози у крові починає постійно перевищувати норму, і це руйнує організм. Проте людина може не мати скарг і в цілому почуватися нормально. Тому дуже важливо регулярно перевіряти свій рівень глюкози у крові, щоб вчасно виявити захворювання і почати його лікування».

diabetes.phc.org.ua це перший доказовий онлайн-тест на визначення індивідуального ризику цукрового діабету 2 типу. Пройти його може кожен як самостійно, так і під час прийому у свого сімейного лікаря. Цей тест є частиною Уніфікованого клінічного протоколу первинної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги «Цукровий діабет 2 типу», затвердженого Наказом МОЗ №1118, а отже він може бути використаний будь-яким лікарем у медичній практиці.

 

Завітайте на сайт Diabetes-site.phc.org.ua, щоб дізнатися більше про це захворювання, його профілактику, раннє виявлення та лікування.

 

Про інформаційну кампанію «Мисливці за діабетом»

Інформаційна кампанія «Мисливці за діабетом» – частина Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я», що реалізується у партнерстві з Центром громадського здоров’я України та спрямована на скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні. Проєкт має на меті підвищити рівень обізнаності про цукровий діабет 2 типу в українському суспільстві, зокрема у групах ризику, а також залучити лікарів первинної ланки медичної допомоги до мотивації людей регулярно перевіряти свій рівень глюкози у крові та змінювати спосіб життя. 

 

Про Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» 

Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» (Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні) має на меті зменшити тягар хвороб та запобігти передчасній смертності від НІЗ. Проєкт реалізується за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC). Проєкт впроваджується на національному, регіональному (Львівській, Дніпропетровській, Полтавській, Рівненській та Херсонській областях) та територіальному рівнях (робота з громадами). Більше інформації про проєкт можна знайти на сайті та на Фейсбук-сторінці.

переглядів: 2 078

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *